| cosminvasile a întrebat:

TPU, am o problema de cand m-am apucat sa fac sport la sala, ma dezvolt inegal(un piept mai mare ca celalalt, la fel si la muschii spatelui). Nu stiu ce sa fac. helpp!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Cum sa nu mearga?

exercitii de baza ( pot fi lucrate cu greutati mari ) :

- impins cu gantere, plan orizontal
- impins cu gantere, plan inclinat

Asta e exercitiul :
http://www.youtube.com/watch?v=cevOX4Cz4tk

exercitii de izolare ( greutati mult mai mici ):

- fluturari cu gantere plan orizontal
- fluturari cu gantere plan inclinat

aici ai exercitiul :
http://www.youtube.com/watch?v=cevOX4Cz4tk

Si mai sunt :
- la scripeti, mainile lucreaza independent
- aparate speciale

La inceput explica, apoi arata, in ambele clipuri.

Eu recomand 4 exercitii : impins ( orizontal si inclinat ) + fluturari (orizontal si inclinat ). pentru variatie, mai poti inlocui una din cele 2 fluturari cu un ex. la cabluri sau la un aparat special.

4 serii fiecare => 16 serii, suficient pentru piept.

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pai zi ce program de antrenament ai si ce exercitii faci.

| cosminvasile explică (pentru Cosmin86):

Ideea e ca si chiar la simple flotari, sau orice alt exercitu(cu greutati) si febra musculara e inegala

| Cosmin86 a răspuns (pentru cosminvasile):

Antreneaza-te 3 luni doar cu exercitii unde se lucreaza fiecare partea a corpului separat, adica cu gantere. Evita exercitiile care implica ambele maini odata ( de genul flotari, impins cu haltera, etc. ), pentru ca atunci partea mai puternica va impinge mai mult.

Deci 3 luni gantere + aparate speciale, sa lucrezi fiecare parte separat.

| cosminvasile explică (pentru Cosmin86):

Pai la piept e singura grupa la care nu merge decat cu ambele maini odata... acol' ce fac?

| cosminvasile explică (pentru Cosmin86):

Multumesc mult!

| Cosmin86 a răspuns (pentru cosminvasile):

Cu placere. Mai poti intreba si instructorul de la sala, pentru sfaturi suplimentare

| Cosmin86 a răspuns (pentru cosminvasile):

Cum sa nu mearga?

exercitii de baza ( pot fi lucrate cu greutati mari ) :

- impins cu gantere, plan orizontal
- impins cu gantere, plan inclinat

Asta e exercitiul :
http://www.youtube.com/watch?v=cevOX4Cz4tk

exercitii de izolare ( greutati mult mai mici ):

- fluturari cu gantere plan orizontal
- fluturari cu gantere plan inclinat

aici ai exercitiul :
http://www.youtube.com/watch?v=cevOX4Cz4tk

Si mai sunt :
- la scripeti, mainile lucreaza independent
- aparate speciale

La inceput explica, apoi arata, in ambele clipuri.

Eu recomand 4 exercitii : impins ( orizontal si inclinat ) + fluturari (orizontal si inclinat ). pentru variatie, mai poti inlocui una din cele 2 fluturari cu un ex. la cabluri sau la un aparat special.

4 serii fiecare => 16 serii, suficient pentru piept.

| deathy a răspuns:

Lasa orgoliul si pune greutati mai mici pentru a lucra corect.Degeaba pui la piept 200 daca tu nu poti lucra corect.La exercitii ai grija cum te asezi.Sa fie picioarele egal departate nu unul mai sus unul mai jos...ai grija de acum.Succes!

| 12TeOdOrA12 a răspuns:

Intreaba l pe antrenorul tau ce sa faci. Daca te ai dezvoltat asa este din cauza exercitiilor facute gresit. Daca ai lipsit de la anumite ore de sala s-ar putea din cauza asta pentru ca nu ai facut toate exercitiile. funda?batting eyelashes