| Maca a întrebat:

Am si eu pentru voi o intrebare. Am aproape 16 ani si as vrea sa ma apuc sanatos de sala. Eu am mai facut si mai fac exercitii cu o gantera pe acasa, flotari s.a., dar acum m-am gandit sa iau si niste suplimente nutritive daca o sa ma apuc de sala si nu as sti cam ce sa iau si sa fie si cam naturale. Nu stiu nici daca e bine sa iau de la varsta asta, dar in orice caz sanatatea e pe primul loc. As avea rugamintea ca doar cei care stiu sau au informatii sigure despre asa ceva sa-mi raspunda. Multumesc mult!

10 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Eu am luat 2 ani in liceu si apoi am avut pauza 5 ani si nu am avut nicio problema. Daca vrei "naturale" conteaza firma si ce contin, sa nu aiba aspartam sau alte substante interzise.

Ce inaltime, greutate ai?

| Maca explică (pentru Cosmin86):

Salut Cosmine, am cam 1.73 inaltime si cam 72 de kg cam asa, iar in zona abdomenului si la solduri am ceva grasime. Din cate ai scris vad ca ai ceva experienta in suplimente si de aceea vreau sa te intreb daca proteinele ingrasa? sau numai ajuta muschiul sa creasca? ca daca ingrasa nu as lua. am vazut pe ceva siteuri niste proteine naturale din lapte si oua si m-am gandit ca poate ar fi bune dar nu stiu daca la varsta mea ma afecteaza cu ceva si daca ingrasa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Maca):

Salut,
Carbohidratii ingrasa, nu proteinele. Sa-ti iei un supliment care contine multe proteine ( gen 70 % ) si putini carbohidrati ( sub 10 % ). Ce proteine ai vazut? Milk & egg? De ce firma? Pune link-ul la produs sa-l vad si eu.

Nu are cu ce sa te afecteze, e doar un supliment alimentar. Nu te umfla sau ceva de genul si nu are efecte secundare.

P.S. : suplimentele sunt cel mai putin importante... in ordinea importantei : alimentatia, odihna ( muschii cresc cand te odihnesti, nu cand tragi de fiare ), antrenamentul, suplimentele.

| Maca explică (pentru Cosmin86):

Http://suplimente-culturism.ro/milk-egg-protein-500-gr.html asta e linkul da zici ca daca vreau sa iau niste proteine din astea nu ma afecteaza in sens negativ, ba chiar ma si ajuta sa cresc mai repede cum ar veni nu? Si eu dorm in fiecare zi de amiaza cam cel putin 2 ore. auzi oare modu de administrare ce mi-l da pe site e bun asa-i?

| Maca explică (pentru Cosmin86):

Http://suplimente-culturism.ro/milk-egg-protein-500-gr.html asta e siteul si zici ca daca o sa iau niste proteine de genul asta nu o sa ma influenteze negativ, ba chiar o sa ma ajute sa cresc mai repede nu? oare modul de administrare care mi-l da acolo e bun?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Maca):

Nu are cu ce sa te influenteze negativ, e doar un supliment alimentar, poti intreba un medic sportiv.

Te ajuta sa cresti, dar nu te astepta sa cresti peste noapte, astea pur si simplu te ajuta sa ai cantitatea care o vrei de proteine fara sa-ti fortezi stomacul mancand multe mese pe zi.

Produsul are 70 % proteine ( foarte bine ) si putini carbohidrati. Are de asemenea si o concentratie mare de glutamina ( foarte importanta, ajuta la refacerea dupa efort ) si alti amino acizi.

Asta se ia cel mai bine inainte de culcare, are proteine cu absorbtie lenta si iti hraneste muschii in timp ce dormi.

Dar sincer, ar trebui intai sa-ti cumperi o proteina cu absorbtie rapida, din zer ( whey protein ), care se ia imediat dupa antrenament. Cea mai importanta masa a zilei e cea imediat dupa antrenament, atunci muschii "absorb" cel mai bine proteinele ( sinteza este maxima ) si acest lucru dureaza maxim 30 de minute, mancarea nu are timp sa se digere in acest timp => proteina cu absorbtie rapid e foarte importanta.

Eu iti recomand sa iei un milk & egg si o proteina cu absorbtie rapida din zer. Pe cea din zer o iei imediat dupa antrenament si milk & egg iniante de culcare.

Daca iei doar milk & egg, poti sa iei o portie inainte de culcare ( cea mai important ) si o portie intre mese, dar vezi ca punga aia nu o sa te tina o luna intreaga, sa-ti faci un calcul a.i. sa-ti cumperi sa te tina o luna.

Si vezi, ca dupa o luna nu o sa observi mare lucru, dupa 2-3 luni asa se vad diferentele.

| Maca explică (pentru Cosmin86):

Cosmine da-mi te rog id-ul tau de messenger

| Cosmin86 a răspuns (pentru Maca):

Pe privat

| Alexakos a răspuns:

Eu fac arte martiale si sincer nu folosesc nimic din chestiile astea. daca o sa intrebi la sala (de forta) o sa incerce sa-ti vinda tot felul de chestii care cu timpul o sa-ti faca rau. sfatul meu este sa nu iei decat proteine, calciu/vitamine, si este (acum in romaneste nu mai stiu cum se spune)...se ia ca sa iti completeze portia de mancare...(sper ca bine am spus, sunt de mic in grecia) ca de exemplu tu mananci cartofi prajiti inainte sa mergi la sala si astea iti dau ce nu ai reusit sa iei din acei cartofi.
si important este sa bei macar un pahar de lapte pe zi daca nu 2. si inca ceva daca iei acele chestii ce ti le vand astia de la salile de forta... cu timpul daca nu mai faci sport muschii vor disparea incet incet. pentru mine chestiile astea sunt ca viagra pentru batrani. cel mai sanatos este sa mananci mancare sanatoasa facuta in casa, mult lapte, vitamine (fructe legume) si cu sportul nu te grabi sa ai muschi in 5 luni. muschii perfecti sunt cei facuti incet. si ca sa-ti dau un exemplu eu inainte sa ma apuc de arte martiale (care totusi nu prea am nevoie de sala de forta facand asta) aveam cam 60-70 kg. si aveam burta intr-un an de antrenamente (3 zile pe saptamana) nu numa ca am dat burta jos dar am facut si abdomene. si normal ca si muschi. generatia noua vrea ca totul sa se intample rapid. insa nu inteleg ca asta nu e si indicat. daca o iei incet o sa vezi rezultate sigure.

poate te ajuta si acest link.
http://www.getfit.ro/......pator.html

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alexakos):

"cu timpul daca nu mai faci sport muschii vor disparea incet incet", asta e valabil si daca nu ia suplimente, suplimentele nu influenteaza in niciul fel acest lucru