| Flokfighter a întrebat:

As dori sa imi maresc masa musculara la biceps, triceps si sa se vada abdomenul. Ce exercitii imi recomandati?
Am acasa o haltera de 10 kg si fac cu ea in fiecare seara 3 serii a cate 20 de ridicari, 25 de flotari si 50 de abdomene. dar nu cred ca e de ajuns.

Răspuns Câştigător
| Hirako a răspuns:

Nu trebuie sa faci la fel, altfel nu vei vedea rezultate niciodata.

Trebuie sa lucrezi muschii doar 3 zile pe saptamana, cu pauza o zi( luni, miercuri, vineri ) si sa maresti de fiecare data ( de exemplu 3 serii a cate 21, 3 serii a cate 22 s.a.m.d. )
La fel si cu abdomene/flotari.
Daca vrei un program exact si eficient ai mai jos :
Abdomene - http://www.youtube.com/watch?v=vkKCVCZe474
Flotari - http://hundredpushups.com/

15 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

In fiecare seara = supra-antrenament si nu o sa faci prea multa masa musculara, de fapt nu o sa faci mai deloc

| Emilian601 a răspuns:

Cheia este sa nu repeti acelasi execitiu mereu (caci anumite mase muschii se vor obisnui cu efortul si nu se vor mai dezvolta eficient ) alterneaza exercitiile si axeaza-te pe grupe diferite de muschi la fiecare sesiune...pe langa asta trebuie sa faci si exercitii cardio nu numai forta happy

Răspuns utilizator avertizat
| HighFlyer a răspuns:

Labuta multa.
Bafta!

| HaKeRo a răspuns:

Asculta e de ajuns cat faci, dar muschii nu se fac cat ai clipi din palme si muschii se dezvolta odata cu varsta. Dar nu te oprii din facut exercitii pentru ca muschii aia se fac grasime.

Funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru HaKeRo):

"muschii aia se fac grasime"... de unde ai scos mah asa ceva? laughing

| HaKeRo a răspuns (pentru Cosmin86):

Din cu.r la maicata

| Cosmin86 a răspuns (pentru HaKeRo):

Esti un CRETIN care habar nu are chestii de baza, muschii NU se transforma in grasime si nici invers, sunt CELULE COMPLET DIFERITE, idiotule.
Mai documenteaza-te inainte sa spui tampenii.

| HaKeRo a răspuns (pentru Cosmin86):

Vai expertul de tine... un coleg de-al meu a mers la sala si o perioada s-a lasat... a pus burta pe el Mu.ist imputit

| Cosmin86 a răspuns (pentru HaKeRo):

Da, pentru ca numarul de calorii consumate a fost mai mare decat nr de calorii arse. Cand s-a lasat de sala normal ca a ars mai putine calorii decat inainte, trebuia sa-si modifice si dieta.

Pe langa caloriile arse la sala in ziua de antrenament corpul are metabolismul mai ridicat si arde mai multe calorii. Deci cand te lasi toate aceste calorii NU mai sunt arse => se depun => trebuie sa le scazi din alimentatie.

Eu am facut 2 ani sala si apoi am avut 5 ani pauza si ca sa vezi, NU am avut burta.

Citeste aici mai multe :
http://www.getfit.ro/......ezi-2.html

"Aberatii de tipul "muschii se transforma in grasime" sau "iti va atarna carnea" auzim la tot pasul", citeste tot articolul.

Si sincer, nu dau DOI BANI pe un coleg de-al tau, ma intereseaza argumetne stiintifice, medicale. Cand un medic sportiv sau un nutritionist o sa argumenteze ce spui tu, o sa te cred, deocamdata un simplu search pe google arata 10000 de articole ca muschii NU se transforma in grasime.

Citeste articolul ala ca sa intelegi concret ce se intampla, dar poate esti PREA GREU DE CAP ca sa pricepi.

Si mai vorbeste si tu cu medici sportivi sau chiar cu sportivi de performanta, nu "colegi" care n-au nicio treaba cu nutritia si antrenamentul.

| HaKeRo a răspuns (pentru Cosmin86):

Esti Slab dotat mental laughing ca sa nu te fac prost

| Cosmin86 a răspuns (pentru HaKeRo):

Adica nu ai inteles nimic. Bine, ramai cu ideile tale cretine ca muschii se transforma in grasime sau in Mos Craciun. Nu cred ca ai citit un articol stiintific in viata ta, mai bine du-te cu prietenii tai inteligenti si ascultati niste manele in grup.

| HaKeRo a răspuns (pentru Cosmin86):

Stii eu nu sunt un cretin care asculta manele... du-te cu mata aia cu.rva si asculta manele toata ziua cocalarule

| Cosmin86 a răspuns (pentru HaKeRo):

Ca de obicei, esti prea cretin sa intelegi ceva. Hai ignore, ca ma plictisesti.

| Speechless a răspuns:

In primul rand, trebuie sa incepi sa mananci sanatos, sa lasi sucurile, fast-food, produsele de patiserie si dulciurile la oparte. Incearca sa mergi la sala, fa cardio (hiit sau clasic), un antrenament ar trebui sa dureze 30-45 minute, pentru mai multe indrumari, add alchemistu_viitorului (yahoo)