| Flokfighter a întrebat:

Cum este mai bine sa faci la sala (daca vrei sa pui masa) cu greutati multe si repetari putine sau cu greutati mici si repetari mullte? Explicati-mi de ce. Dau funda (mentionez ca am doar 16 ani)!

7 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Greutati mari repetari putine. MAAAAXIM 10-12 repetari, a 13-a repetare sa nu poti sa o mai faci. Si poti sa faci si exercitii de maxim 6-8repetari.

Eu in general fac un exercitiu de 6-8 repetari si restul de 10-12.

Explicatia este mult prea complexa ca sa-ti pot explica aici de ce, tine de fiziologia corpului.

Daca te intereseaza exista google poti sa gasesti tot ce vrei. La fel cum puteai sa gasesti si raspunsul la aceasta intrebarewinking

| Adrianetc a răspuns:

Salut, pentru masa musculara trebuie greutati mari, 4 seri(in afara de seria de incalzire)intre 8-10 repetari, greutatile trebuie sa creasca. De ce? este logic, ca sa cresti in masa, trebuie sa cresti si in greutati, corpul trebuie sa se adapteze la greutatea aceea deci va trebuii sa-si dezvolte masa musculara, dar ea se dezvolta prin somn, si nutritie bogata in proteine.

| WR104 a răspuns:

Greutati mari de tot sa nu le poti ridica de tot, as apui masa.
Succes!

| Alexandru98 a răspuns:

Greutati multe si repetari putine

| TheCrisLv20 a răspuns:

Ei si ce daca ai 16 ani eu am 13 si ma antrenez de la 12. incearca cu repetari multe cu greutatea mica deoarece asa-i mai bine la mine big grin

| PeaceLoveMusic a răspuns:

Depinde cat de PUTERNIC esti... daca esti la inceput o iei cu usurelul si pui greutati mici si ridicari mai multe:*bafta

| TR7 a răspuns:

Sa faci cu cat poti u sa ridici(grele) si fa 4 seri de 8 pentru masa musculara