| valentinTeapa a întrebat:

Buna TPU.
Daca faci mult cardio pierzi si din masa musculara?
Cam cat ar fi indicat sa fac cardio.
Pot face aerobic si cardio in același zi?
Sau dac lucrez picioarele pot alerga si pe banda.

Si ce ar fi indicat sa mănânc dimineata, amiaza si seara pentru abdomen plat?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca nu manci carne da vei pierde mai multa masa musculara asta daca te infometezi,carne de porc,pui, peste, legume, un fruct, low fat =lacatate

| Violleta2022 a răspuns:

La cardio sau orice exercitiu sportiv NU pierzi masa musculara, pierzi doar tesut adipos!
Masa musculara creste odata cu efectuarea exercitiilor!
Poti manaca aproape orice, spun aproape pentru ca pentru cresterea masei musculare ai nevoie de proteina, adica: carne de pasare, vita, porc, fara grasime, fara pielita, ham degresat, pateu de ficat, oua.
Nu se manaca carbohidrati (paine si fainoase) ca alea te umfla si se depun ca tesut adipos (grasime).
Mai poti manca vegetale gatite sau salate, alaturi de portia de carne.
Evita prajiturile si sucurile!

| JoleneSth20 a răspuns:

Poţi mânca alimente bogate în proteine, cum ar fi soia. Aceasta poate suplini aportul de proteine necesare pentru o alimentaţie sănăoasă.
În comparaţie cu carnea care conţine în jur de 15-20% proteine, soia are peste 40% per porţie. Este folosită de mulţi sportivi și te poţi interesa și tu din propriile lor experienţe. Doar să ai grijă de provenienţa ei, să nu fie modificată genetic.
Cel mai bine ar fi să-ţi,, iei'' un instructor de sală/sport. El va ști foarte bine nivelul la care te afli și cum să procedezi.