| MassEffect a întrebat:

fac sala de 3 luni am pus destul de multa masa musculara, as vrea sa-mi cumpar proteine ce credti ca este mai bun http://www.redis.ro/ro/masa-musculara/51-super-mass-r.ht ml sau asta http://www.nutritech.ro/.......html.Acum stiu ca multi o sa ziceti ca produsele astea nu sunt bune de nimic,totusi nu am posibilitatea sa-mi cumpar proteine de la ON, BSN etc. sunt foarte scumpe si eu nu vreau sa merg la cocursuri sau cine stie ce asa ca ma multumesc cu produse mai ieftine. Totusi daca stiti alte produse mai bune ca acestea si care sa nu fie foarte scumpe astept cu mare drag.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Apropo, produsele pe care le-ai enumerat tu, la pretul ieftin care apare, te tin 3-4 zile, fa un calcul pe o luna sa vezi cat te tine.

Si sincer, la 1.72 si 75 de kg, ai nevoie de proteine, NU de carbohidrati.

Produsele pe care le-ai enumerat sunt bogate in carbohidrati. Pentru proteine recomand ( daca vrei firmele alea ) :

de la redis :
http://www.redis.ro/ro/proteine-concentrate/98-protwhey-r.html

si de la nutritech :
http://www.nutritech.ro/......OTEIN.html

O cutie de 900 de gr o sa te tina cam o luna ( cu 1 portie pe zi ), sau 15 zile cu 2 portii pe zi ( cum ar trebui ).

13 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

De la nutritech a dat rezultate bune XXLpro. Total Mass nu am incercat.

Iar de la redis pe mine m-a ajutat Whey protein R amestecat cu dextroza.

| Cosmin86 a răspuns:

Ce inaltime/greutate ai?

| MassEffect explică (pentru Cosmin86):

172 cm si 75 kg

| MassEffect explică (pentru Cosmin86):

Cautam pe net si am dat de produsul asa ce zici e bun de ceva http://www.naturalplus.ro/ro/proteine/54-whey-pro.html.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MassEffect):

Natural plus e o firma foarte slaba. Si produsul pare ok, doar ca are aspartam.

Nu are enzime, glutamina... e doar o pudra proteica cu ceva vitamine.

Sa zicem ca e de nivel "mediu".

| Cosmin86 a răspuns (pentru MassEffect):

Apropo, produsele pe care le-ai enumerat tu, la pretul ieftin care apare, te tin 3-4 zile, fa un calcul pe o luna sa vezi cat te tine.

Si sincer, la 1.72 si 75 de kg, ai nevoie de proteine, NU de carbohidrati.

Produsele pe care le-ai enumerat sunt bogate in carbohidrati. Pentru proteine recomand ( daca vrei firmele alea ) :

de la redis :
http://www.redis.ro/ro/proteine-concentrate/98-protwhey-r.html

si de la nutritech :
http://www.nutritech.ro/......OTEIN.html

O cutie de 900 de gr o sa te tina cam o luna ( cu 1 portie pe zi ), sau 15 zile cu 2 portii pe zi ( cum ar trebui ).

| bObby123 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. o proteina buna costa de la 1 milion 1 kg in sus... alea cu 30-35 ron, kg nu stiu ce efecte o sa aive.
Pot ei sa puna in descriere ca sunt cele mai bune, ei vor doar sa isi vanda produsele, poti sa intrebi instructoru de la sala unde mergi de proteine bune

| byzantion a răspuns:

Mai bine ai continua sa mergi la sala si lasa proteinele. Fratele meu a mincat timp de 2 saptamini si l-am dus direct la spital, aproape ca avea sa moara.

| Cosmin86 a răspuns (pentru byzantion):

Proteine = carne, peste, oua, branza, lactate, unele legume.

Deci fratele tau a ajuns la spital din cauza asta?

Sau a luat suplimente care nu contin DELOC proteine, si le-a spus "proteine" ca toti tampitii de incepatori?

| byzantion a răspuns (pentru Cosmin86):

A luat suplimente asa-zisele "batonase".

| Cosmin86 a răspuns (pentru byzantion):

Suplimente NU inseamna doar batoane, sunt si sub forma de prafuri ( alea sunt cele mai populare ), sub forma de tablete, lichide, etc.

Si alea tot din mancare sunt facute ( zer, lapte, albus de ou, soia ). Eu folosesc de la 16 ani ( si batoane si sub forma de praf, etc. ), dar de calitate, cutii la 200-300 de lei.

Deci CONCRET : ce produs si de la ce firma a luat fratele tau de a ajuns in spital, spune-ne sa stie toata lumea si apoi poti da firma respectiva in judecata.

Dar zi sa stie toata lumea, CE A LUAT FRATELE TAU CONCRET.

| byzantion a răspuns (pentru Cosmin86):

Denumirea n-o mai stiu eu...stiu ca ii le-a recomandat cineva:d

| Cosmin86 a răspuns (pentru byzantion):

Flori, poate nici macar nu contineau proteine, cine stie ce tampenii i s-a recomandat.

Data viitoare fa o afirmatie pana la capat, cu nume de firme si de produse.

| guesswhooo a răspuns:

Salut,sfatul meu sa nu iti ei total mass 4200, e plin de zahar si te vei ingrasa de la el,cunosc pers care asa au patit,si acum depinde ce tip somatic esti,sa stiu ce categorie de suflimente ti se potrivesc,cu carbohidrati sau proteina din zer pentru a pune masa musculara de calitate fara grasime,apropo esti de prea putin timp in sala,nu ai nevoie decat de alimentatie buna pentru moment,lasa suplimentele peste cateva luni, acum vei creste si fara ajutorul lor, alimentatie bogata in proteine si carbo, odihna, etc etc...succes