| MarianPapuc98 a întrebat:

Buna TPU.

M am apucat sa fac exercitii acasa pentru dezvoltarea mesei musculara. Am 1, 90, 15 ani si fac urmatoarele exercitii dimineata si seara : Incep cu incalzirea, dupa acea 3 serii de 10 genoflexiuni cu pauze scurte intre, fac iarasi niste exercitii de incalzire si dupa acea fac 2 serii de 5 flotari, iarasi exercitii de intins bratele si dupa acea fac 2 serii de 15 abdomene. Este OK? Ce ar mai trebui sa fac?

4 răspunsuri:
| crytical a răspuns:

Http://scoobysworkshop.com/ iti arata cum si ce sa faci acasa.

| Cosmin86 a răspuns:

Ala e o prostie de antrenament.

Ca sa pui muschi trebuie sa maresti GREUTATEA, NU numarul de repetari.

Gen sa faci 8 flotari / serie, si cand poti peste 8, maresti greutatea, NU numarul de flotari ( cum fac toti copiii idioti care raman firavi ).

+ ai nevoie de o alimentatie speciala.

Mananci singur mai mult decat toata familia? ( mancare de calitate, proteine evident, nu grasimi/carbo).

| nouatigaraelectronica a răspuns:

Salutare. 3x10 abdomene/zi, 3x10 flotari/zi si daca aveti posibilitatea sa faceti tractiuni la bara. Tractiunile modeleaza tot corpul!

| Cosmin86 a răspuns (pentru nouatigaraelectronica):

Serios? tot corpul?

Tractiunile lucreaza muschii OPUSI muschilor lucrati de flotari, cele 2 exercitii se completeaza.

flotari = piept, putin triceps si umar

tractiuni = spate, putin biceps si antebrat

Si DE CE "pe zi", muschii se dezvolta in zilele de pauza. Sportivii antreneaza un muschi pe saptamana ( daca luni faci tractiuni si alte exercitii pentru spate, pana luni NU mai faci nimic pentru spate ).

Mai documenteaza-te inainte sa aberezi