| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor,am doua saptamani de cand am inceput sa alerg si a inceput sa ma doare genunchiul intr-o parte nu stiu daca m-am exprimat bine, inflamat sau vanat nu este, intrebarea este: oare pot continua sa alerg?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Abdomenele sunt pentru masa musculara, nu slabit :)

Da, cu alt exercitiu cardio : bicicleta, inot, stepper, saritul corzii, alte aparate, etc. Alergatul este doar un exercitiu de tip cardio, mai sunt destule :)

Uite un articol despre cardio :
http://www.getfit.ro/antrenament/aerobic-cardio/cardio.html

Dar asteapta intai sa ti se refaca genunchiul, pana atunci fa inot sau alte exercitii, ceva in care sa nu prea folosesti picioarele.

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consultă medicul de familie, cel puțin. Alege încălțări de calitate cu amortizoare.
Pa, pa.

| Cosmin86 a răspuns:

Alergi zilnic?

| Boy91 a răspuns (pentru Cosmin86):

Numa duminica fac pauza in rest in fiecare zi

| Cosmin86 a răspuns (pentru Boy91):

Da, caz clasic de supra-antrenament, o sa-ti faci genunchii praf happy
Dupa o zi de alergat baga si tu 1-2 zile de pauza

| Boy91 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da vreau sa dau jos din burta, ca asa la corp nu-s gras deloc, pot inlocui cu altceva alergatu? fac si abdomene seara pe langa alergat

| Cosmin86 a răspuns (pentru Boy91):

Abdomenele sunt pentru masa musculara, nu slabit :)

Da, cu alt exercitiu cardio : bicicleta, inot, stepper, saritul corzii, alte aparate, etc. Alergatul este doar un exercitiu de tip cardio, mai sunt destule :)

Uite un articol despre cardio :
http://www.getfit.ro/antrenament/aerobic-cardio/cardio.html

Dar asteapta intai sa ti se refaca genunchiul, pana atunci fa inot sau alte exercitii, ceva in care sa nu prea folosesti picioarele.

| dragos9234 a răspuns:

Fa o pauza, iti va trece.
Vei mai puteqa sa alergi dar daca durerea va reveni du-te la medic
.

| meduzza a răspuns:

Ia-o mai usor si daca durerea continua du-te la un doctor ca nu e ok sa "o lasi ca-ti trece" tongue

| Daniela_Paltineanu_1993 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema, de 1 luna alerg, la inceput durerea nu a fost chia intensa dar cu timpul s-a accentuat si acum mai mult de 10 minute nu pot sa alerg continu pentru ca ma doare enorm si daca ma opresc nici nu pot sa indrept piciorul sad am zis ca o sa ma duc la medic, dar trebuia mai demult. Asa ca nu ezita si fugi la medic numai te forta ca poate sa-ti fie si mai rau.

| Boy91 a răspuns (pentru Daniela_Paltineanu_1993):

Am luat o pauza din cauza vremi si nu ma mai doare deloc

| Daniela_Paltineanu_1993 a răspuns (pentru Boy91):

Daaa? si ai incercat iarasi sa alergi?

| Boy91 a răspuns (pentru Daniela_Paltineanu_1993):

M-am apucat de sala :p