| devil2279 a întrebat:

Cand iti creste forta si muschi? cand dormi? Azi am tras mult la fiare si dupa vreo ora am dat la skandenberg si parca aveam mai putin forta.Din cauza ca eram epuizat?

16 răspunsuri:
| 95Cosmin a răspuns:

Ca sa iti explic ce se intimpla:Cand tragi de fiare sau cand faci skandenberg, in muschi sunt niste fibre care se rup, ca si un fel de elastice. Dupa ce se rup, corpul incepe sa le repare si pe langa asta mai ``creste`` si altele pentru a face muschiul mai puternic pentru data viitoare.Gandeste-te ca atunci cand te duci la sala si faci exercitii e ca si atunci cand te julesti la mana, dupa ce te-ai julit ti se face pojghita aia si dupa iti creste pielea, la fel e si la muschi.Si pentru a-l face sa creasca trebuie sa il supui la un antrenament mai greu decat data trecuta, e de ajuns sa faci cu 1-2 repetari in plus ca sa il faci sa creasca, sau sa adaugi putin mai multa greutate. Spor la sala.

| XxCataGramaxX a răspuns:

Muschi si forta nu cresc dupa 1 ora de antrenamente caci atunci esti mai epuizat. trebuie sa tragi din greu ca sa ai muschi si forta mai mare decat inainte vreo 2 ani iti ajung pen tru inceput si apoi daca vrei sa mai continui foarte bine. dar e naspa ca s-ar putea sa-ti scoti hernia (nu neaparat) dar o sa ai muschi. big grin sper ca te-am ajutat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru XxCataGramaxX):

Hernia? straight face

| XxCataGramaxX a răspuns (pentru Cosmin86):

Da nu sti ca unii cultursti de la 1-2 ani de la inceperea carierrei au trebuit sa si-o scoata. pentru ca de la efortul fizic ea se umfla si trebuie taiata. (nu neaparat dar au fost multe cazuri) depinde de cat efor vizic ai facut pana acum.
BAFTA LA SALA

| Cosmin86 a răspuns (pentru XxCataGramaxX):

Depinde de protectie, nu ai auzit de centura? Daca faci exercitiile corect si te protejezi cu o centura la exercitiile care pun presiune in zona aia, atunci nu ai nicio problema.

| XxCataGramaxX a răspuns (pentru Cosmin86):

Adevarat happy

| Simona369 a răspuns:

Da, pentru ca erai obosit. Forta o sa-ti creasca dupa o perioada nu creste dintr-o data.

| XTREBORX a răspuns:

Din cauza ca ai depus mult efort in ziua aia si daca vrei sa ti se formeze muschi trage in fiecare zi mult de fiare si incordeazate dupa aia

| Cosmin86 a răspuns (pentru XTREBORX):

Daca tragi in fiecare zi te dezvolti MAI LENT, nu mai rapid. Greseli tipice de incepator

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru devil2279):

Si ce rezultate ai in 5 ani de sala?

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru devil2279):

Fa skandenberg cand esti odihnit. Eu practic acest sport competitional si iti spun ca inainte de un concurs e bine ca 1 saptamana sa nu faci efort deloc ( profesionistii iau pauza 2-3 saptamani inainte de concurs ).

Muschii se refac in zilele de pauza si atunci cresc, nu mai trage zilnic, fa-ti un program corect. La 63 de kg nu prea ai masa musculara, ar fi trebuit ca in 5 ani sa ai mai multa. Mancana mai multe proteine, baga mai multe zile de pauza ( 3-4 zile de antrenament sunt suficiente, mai mult deja progresezi mai lent ) si o sa ai rezultate mai bune.

In timpul verii nu ar trebui sa-ti scada foarte mult.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru devil2279):

Nu aveam de unde sa stiu ca ai 16 ani sau ca te-ai apucat de la 11. Abia la 16-17 ani te apuci de sala.

In fine, ti-am raspuns mai sus la intrebare.

| Sorin_Deiac_1986 a răspuns:

Ce rezultat ar trebui sa am la 2 luni de sala