| Anonigga a întrebat:

Cate calorii arzi cand faci sala, adica in ziua pieptului sau picioarelor cate calorii arzi?

6 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Ajungi si la 4000 daca este mult efort depus, deci elimini cam 2 shaorme si ceva pe zi, shaorma este foarte bogata in kalorii

| Cosmin86 a răspuns (pentru vocea):

Ca de obicei, dai raspunsuri de COPIL PAMPALAU.

Arzi maxim 1000, in general cam 500-600 se ard.

| FitnessTrainer a răspuns (pentru vocea):

4000? Daca 2 saorma au 4000 kcal eu sunt popa.laughing Daca am arde 4000 kcal la un antrenament ar insemna ca toti am slabi in continuu.

| KhludCiprian a răspuns:

Din cate stiu caloriile consumate variaza in genul a cateva sute de calorii pe ora. Ca o comparatie, e cat o ciocolata de 100 g are cam 450-550 calorii.

Cel mai bun mod in care poti vedea cate calorii consumi e: cat insipiri expiri. Cu cat o faci mai des, cu atat poti sa stii ca vei consuma mai multe calorii.

Ca sa iti dau niste numere relativ concrete: pe bicicleta consumi cam 400 kcalorii pe ora cu intensitate medie, cam 800 kcalorii pe ora cu intensitate crescuta, daca vrei sa misti mainile de genul pe bicicleta eliptica vei consuma cam 1000 kcalorii pe ora.

Daca stai la sala, te poti astepta sa consumi daca exercitiile sunt intense cam maxim 1.200 kcalorii in mod realist.

Asta e cam cat 2-3 ciocolate, sau o shawrma mica. Ca sa pierzi un kilogram de grasime iti trebuie sa pierzi 7700 kcalorii.

Deci vezi ce exercitii te fac sa respiri des si acelea poti sa fii sigur ca sunt exercitiile ce iti fac sa consumi calorii.

Zona pieptului nu are muschii prea mari si in principiu nu consumi prea mult, daca faci doar exercitii din maini, probabil ca vei atinge cel mult vreo 200-300 kcal pe ora.

| Corobana_Stefanel_1990 a răspuns:

In medie cam 3000-3500

| Cosmin86 a răspuns (pentru Corobana_Stefanel_1990):

Daca arzi 1000 e bine... de unde scoti ma 3000-3500?