| alexandrul_3444 a întrebat:

Ce antrenamente imi recomandati ca sa-mi pot sa-mi tin respiratia mult? [Asta cand o sa merg la o piscina ceva. Funda celui mai detaliat raspuns]

Răspuns Câştigător
| Eduard a răspuns:

Sfatul meu e sa alergi, ca sa-ti dezvolti cavitatea toracica (sa intre mai mult aer in plamani) dar in special inima, ca sa transporte oxigenul mai repede si mai usor la celule. Cu cat poti sa alergi mai mult si cu cat inima ta e mai puternica cu atat, rezisti mai bine presiunii arteriale in lipsa oxigenului.
Metoda cu statul in pat nu m-i se pare ok pentru ca esti pus in situatia de a nu face nici-un fel de efort si deci corpul tau nu e stresat si nu e impulsionat sa creasca in performanta. In momentul in care lucrezi corpul automat performantele cresc.
Alergatul ca sa fie executat corect trebuie procedat in felul urmator: se inspira pe nas si se expira pe gura, aerul se tine in piept timp de 2-3 secunde. La inceput e foarte greu, dar dupa o luna te vei obisnui si vei da cu usurinta 10 ture de stadion in ritmul acesta. Stiu exemple de oameni care antrenandu-se cativa ani de zile cu jogging-ul au ajuns sa respire cu un singur plaman, de doua ori mai mult decat poate un om obisnuit cu ambii plamani, ceea ce enorm.

Multa bafta!

2 răspunsuri:
| BlueR a răspuns:

Pai. eu cand exersam stateam in pat, relaxat, nu miscam, cu ochii inchisi, si cronometram cu un ceas. Cu cat exersezi mai mult, cu atat mai bine. Recordu' meu personal e de 2:15. Succes!

| Kynext a răspuns:

Exact.Te pui in pat, pornesti cronometrul si te gandesti la orice altceva in afara de timpul care se scurge.Iar cand simti ca nu mai poti, fi sigur ca mai poti.Fa un efort de vointa si mai rabda cateva secunde pana sa iei aer.Incet incet o sa reusesti sa-ti ti respiratia suficient.Eu am reusit sa'mi tin respiratia 3 minute in pat si 2 in apa.Asa ca bafta!