| MamaligaCuCarnatzy a întrebat:

Ce exercitii de la sala iti opresc cresterea?
Salut TPU.De ceva timp fac sala dar am o problema-sunt mic de inaltime dar inca in crestere. Imi doresc foarte mult sa cresc in inaltime si mi-e foarte frica sa fac anumite exercitii de la sala, crezand ca acestea imi opresc cresterea.Totusi, facand doar la anumite aparate, am impresia ca nu lucrez destul pentru anumite grupe de muschi.Astfel, as vrea sa stiu care sunt acele aparate/exercitii care imi pot afecta cresterea.

Răspuns Câştigător
| SkandallKamataru a răspuns:

Atat timp cat executi corect miscarile, cu greutatile potrivite, nu o sa iti afecteze cresterea. Cresterea ti-o afectezi doar daca suferi vreo fractura la coloana, dar nu cred ca e cazul tau.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciunul.
Dimpotriva, antrenamentele stimuleaza eliberarea de testosteron, GH si IGF-1 care sunt hormoni de crestere. Accidentarile afecteaza de fapt cresterea, dar atata timp cat lucrezi in siguranta, te vei dezvolta negresit in continuare.

| costinsilviu89 a răspuns:

Vrei să crești în înălțime? Renunță la sala și mănâncă sănătos, mai bine faci inot sau doar alergi.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru costinsilviu89):

Tu asa ai facut?

| costinsilviu89 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Ei ți-am răspuns la întrebare, mi-aș fi dorit să fi făcut.