| xBoyka a întrebat:

Ce exercitii ma pot ajuta sa cresc in inaltime am 15 ani si 1.72 cm
practic kickbox de 6 luni, stiu ca acest sport nu ma ajuta prea mult sa cresc in inaltime si nu vreau sa ma apuc de baschet sau handbal...
eu vreau sa ajung undeva la 1.85 va rog ajutati-ma cu niste sfaturi

4 răspunsuri:
| AntrenorFitness a răspuns:

Cresterea in inaltime este determinta genetic. Din pacate este foarte putin influentabila, facand sport, avand un stil de viata sanatos si o alimentatie sanatoasa poti influenta pozitiv cresterea in inaltime.
Fa exercitii de atarnare, de alungire a coloanei, dimineata si seara.
Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| t3ker a răspuns:

Incearca asa sigur te va ajuta, pe mine chiar m-a ajutat foarte mult.
Trebuie sa mananci multe legume si fructe si sa dormi mult

| Andisergiu a răspuns:

Gasesti pastile (speciale pentru aceasta situatie) la farmacie cu vitamine, cauta unele cu claciu si ia supra doza, plus multa papa (mancare sanatoasa, facuta acasa) nu shaorma sau kebab... esti inca in crestere si iti afecteaza cresterea supra doza si fa zilnic sarituri putin, nu o sa vezi schimbarea prea rapid, dar si eu m-am aflat in aceeasi situatie si trebuia sa raman scund, dar a mers happy