| Swal a întrebat:

Ce inseamna definire musculara si cum se realizeaza acestea?

Răspuns Câştigător
| Sandrailii a răspuns:

Muschi reliefati si bine pusi in evidenta.
In primul rand, se controleaza carbohidratii din alimentatie si astfel se micsoreaza cantitatea de glucoza din sange. Elimina painea alba, cartofii, orezul, pastele fainoase, produsele de patiserie si cofetarie si bauturile carbogazoase sau alcoolice.Cel mai important, ai nevoie de o cantitate mai mare de piept de pui sau curcan, peste, albusuri de ou si suplimente proteice (multe proteine si nu grasimi sau carbo.)
Antrenament intensiv (exercitii aerobice, cum ar fi alergare, mers pe bicicleta)Antrenamentul cu greutati...In concluzie un antrenament dur cu greutati, urmat de exercitii aerobice si combinat cu o dieta cu un continut redus de carbohidrati.

| Seriojca a răspuns (pentru Sandrailii):

Eu ti-as da funda

| Swal explică (pentru Seriojca):

Las' ca-i dau eu tongue

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Uite aici :
http://www.cristianmargarit.ro/2011/02/antrenament/masa-vs-definire

Acolo iti explica bine.

Pe scurt : definire = sa arzi grasimea care acopera muschii, avand grija sa nu pierzi si din masa musculara

| Mirco a răspuns:

Definire musculatra inseamna sa ai muschii sub o anumita forma depinde de ce exercitii faci si se realizeaza prin exercitii specifice acelei grupe de muschi, daca vrei sa iti tonifici abdomenul faci abdomene daca vrei sa iti tonifici bratele faci exercitii pentru brate si asa mai departe adica trebuie sa iti lucrez musculatura

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mirco):

Esti complet pe langa, definirea NU se face prin exercitii

| Emil_Gociu_1993 a răspuns:

Deja s-a dat cel mai bun raspuns. De adaugat ar fi faptul ca trebuie sa fii atent ai la cantitatea de proteine. Un exces, ar insemna depozit lipidic. Organismul nostru e foarte inteligent. Cota maxima este de 2g/gk corp, iar lichide foarte multe in perioada de definire, datorata incarcaturii proteice. In ceea ce priveste antrenamentul, cel cu greutatii trebuie sa fie gen HIIT, superseturi, pauze scurte. Iar imediat dupa antrenamentul cu greutati, asigura te ca ai un shake cu amino pentru ca urmeaza HIIT la banda, unde bagi sprinturi pe intervale, si presupun cu nimeni nu vrea sa piarda din pretioasa masa musculara