| Anonomul11 a întrebat:

Ce proteine/vitamine recomandati pentru ingrasare? Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Mai intai invata ce sunt macronutrientii si micronutrientii amintiti si de abia apoi revino cu intrebari.

Pentru ingrasare singura solutie este SURPLUSUL CALORIC. Mananci mai mult decat ai nevoie. Daca te duci la sala, vei face si hipertrofie musculara.

| Paul754880338 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa ne lamuresti ce vrei tu sa spui prin a te ingrasa. A pune masa muculara sau grasime, tesut adipos? Este o diferenta enorma intre cele doua variante, dar ai dreptate amandoua inseamna ceva kilograme in plus pe cantar.

| Anonomul11 explică (pentru Paul754880338):

Grasime

| Paul754880338 a răspuns (pentru Anonomul11):

Tot ce contine o cantitate mare de glucide sau carbohodrati ( e acelasi lucru), grasimi, dulciuri, inghetata si mai ales masa de seara cat mai bogata. Daca te poti trezi peste noapte sa bei un shake de Carboplus este perfect. Trebuie sa incerci sa maresti portiile de la zi la zi. Dar ti-as recomanda sa faci si ceva miscare,

| Vladut51224 a răspuns:

Pentru ingrasare? esti sigur ca vrei asta? trebuie sa consumi carbohidrati ca sa se depuna grasimea, du-te la mc donalds ca sa te ingrasi iar dupa te poti duce la sala ca sa se depuna masa musculara

| Cosmin86 a răspuns (pentru Vladut51224):

De ce sa nu se duca direct la sala, care e logica sa puna grasime cand poate sa puna direct masa musculara?

p.s.: si daca baga carbohidrati, poate baga carbohidrati DE CALITATE (orez brun, paste integrale, paine de secara, cartofi/mazare/fasole, etc.), in niciun caz "calorii goale" cum sunt cele de la mc.

| RAY a răspuns (pentru Vladut51224):

Carbohidrati nu se depun ca grasime asta e un mit, carbo se transforma in energie, care daca nu o consumi se transforma in grasime