| BuLaNNNeL a întrebat:

Contează numărul de proteine consumat după antrenament sau proteinele consumate pe parcursul întregii zile?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe intreaga zi;
ideal e sa mananci doar o data pe zi, pentru sensibilitatea organismului la insulina.
youtube.com/watch?v=wT2Y5ptqGiw

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca proteinele constau intr-un shake, se bea inainte de antrenament, ca organismul sa inceapa sinteza dupa terminarea antrenamentului, atunci organismul profita de toti nutrientii; daca proteinele constau in mancare, dupa antrenament.
Organismul consuma toata ziua/noatea proteine, sa-si mentina structura, nu exista un timp in care trebuie sa le consumi.

| BuLaNNNeL explică (pentru anonim_4396):

Ma refeream la mâncare, antrenamentul il fac pe la ora 20-20:30 si mănânc pe la 22 ultima masă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Culturistii profesionisti mananca de 6 ori pe zi, masa de dupa antrenament find cea mai mare.

| BuLaNNNeL explică (pentru anonim_4396):

Eh nu-s eu culturist, am 4 mese ~2950 3000 kcal 146g proteine, 365 carb, 97 grasimi. Pe mine ma interesa daca contează macronutrientii consumati pe intreaga zi sau cei consumati după antrenament.

| BuLaNNNeL explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce sa zic cu mancatul o data pe zi, dar iti pot da un sfat desigur daca imi permiti Nu-l mai urmări/asculta pe Vlad Coste ala e un amator, n-are nicio treabă cu sportul insa în schimb iti pot recomanda Alex Stoian. Salut si merci.

| Cosmin86 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Evident ca cel mai important e totalul pe intreaga zi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Pe intreaga zi;
ideal e sa mananci doar o data pe zi, pentru sensibilitatea organismului la insulina.
youtube.com/watch?v=wT2Y5ptqGiw

| Neverrrrrr a răspuns:

Ideea e sa consumi carbohidrati inainte de antrenanent(daca iei suplimente cu proteine poti sa le iei oricand), deci da conteaza nr de proteine din intreaga zi, dar sa nu te lipsesti de carbohidrati inaintea antrenamentului.

| Andy_Andrea_1996 a răspuns:

Proteinele trebuie mereu, cele mai multe daca le iei ca pastile ar trebui inainte si intre timpul antrenamentului, daca le iei ca mancare dupa, dar trebuie si carbohidrati daca nu mananci degeaba proteine ca le consumi impreuna cu grasul ca sa faci antrenamentul