| hgcl a întrebat:

Cu cat tip inainte de antrenament ar fi indicat sa beau shakeul de proteine? happy

12 răspunsuri:
| Goldenboy97 a răspuns:

45 minute

| greyhound a răspuns:

Shake-ul de proteine se ia in principiu dupa sala, atunci cand corpul tau are foarte mare nevoie. Se poate lua si inainte, sunt sportivi sau amatori care procedeaza asa, spun ca asa isi asigura necesarul de nutrienti in timpul antrenamentului insa majoritatea obisnuieste mai rar lucrul asta.
Probabil pentru ca o parte s-ar duce mai degraba pentru energie decat pentru sinteza sau probabil iau un pre-workout si shake dupa.
Daca tii sa iei inainte, se ia cam cu 30 min. anterior antrenamentului.

| hgcl explică (pentru greyhound):

De exemplu eu merg la sala la ora 14:00 ar fi mai indicat sa iau proteinele pe la 13:00, 13:10 inainte de sala, sau mai bine dimineata dupa trezire care ii pe la vreo 07:00 si iar sa mai iau dupa sala, cum ar fi mai bine? happy

| Goldenboy97 a răspuns (pentru hgcl):

Nu este cel mai bun lucru sa inlocuiesti o masa cu un shake proteic. Suplimentele, dupa denumirea lor ne dam seama ca ele suplimenteaza alimentatia nu o inlocuiesc. Repet nu este cel mai bun lucru sa inlocuiesti o masa cu un shake.
Mergi la sala la ora 14, bun. Atunci ia o masa la ora 12.

| greyhound a răspuns (pentru hgcl):

Eu zic ca e mai bine sa iei dupa antrenament. Inainte de antrenament ti-ar fi de ajuns o masa (pe la 12.00).
Shake dimineata, depinde. Daca iei 2 portii pe zi, da, daca vrei sa iei doar o data pe zi, ia dupa antrenament.
Si daca simti neaparat sa iei ceva inainte de sala, pentru energie, ia niste creatina.

| florynmondialul a răspuns:

Shake-ul il iei odata dimineata cand te trezesti si dupa antrenament!

| hgcl explică (pentru florynmondialul):

Interesant, nu de alta dar toti prietenii de la sala consuma shake-ul inainte cu 10 minute de antrenament, sa stiu care-i metoda corecta si benefica de administrare. happy

| florynmondialul a răspuns (pentru hgcl):

Proteinele repara fisurile musculare produse in timpul antrenamentului! daca iei inainte ce sa mai repare? logic! corpul le va descompune si le va folosi pe post de suport energetic!

| Cosmin86 a răspuns (pentru hgcl):

Si daca toti prietenii tai sunt pe langa, inseamna ca trebuie sa fii la fel?

nu uita niciodata : 90 % din oameni HABAR NU AU sa se antreneze si sa se alimenteze.

fii in cei 10 %, nu in cei 90

| NDC12 a răspuns:

Proteina inainte de antrenament? Proteina se ia dupa antrenament.

| Time4workout a răspuns:

Daca iei shake-ul dupa ce mananci recomand sa il iei cu aproximativ 2 ore inainte. Iar daca il iei cand stomacul este la un nivel normal ( nici infometat nici satul) cu aproximativ 1 ora pentru ca proteina necesita un timp mai indelungat de procesare. Dar atentie proteinele pe baza de cazeina se iau inainte de culcare seara pentru ca au absorbtie lenta, iar de obicei proteinele din categoria Whey se iau imediat dupa antrenament. Mult succes!

| Timofte_Marius_Gabriel_1986 a răspuns:

In general suplimentele proteice se iau in maxim o ora dupa antrenament ( din zer sunt cele mai folosite si bune au absorbtia cea mai rapida ) si dimineata sau seara inainte de culcare ( caseina su absorbtie lenta ). inainte de antrenament cred ca se ia un shake energizant!