| Goldenboy97 a întrebat:

Cum pot sa imi calculez necesarul caloric zilnic?

7 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Calculand 1 saptamana fiecare masa pe care o faci, cantarindu-te in fiecare dimineata cum te trezesti. daca iti mentii greutatea dupa 1 saptamana, ala este necesarul caloric al corpului tau. daca oscileaza, incerci sa il echilibrezi. nu cred ca exista teste magice cat timp tine doar de metabolismul tau

| Cherry94 a răspuns:

Numărul de calorii de care avem nevoie zilnic variază, desigur, în funcţie de sex, vârstă, înălţime, tipul corporal, stilul de De exemplu, un tânăr de 25 de ani, care are 1.80 m şi o viaţă activă are nevoie de un aport considerabil mai mare comparativ cu un bărbat de 60 de ani, înalt de 1.70 m şi care are o viaţă mai liniştită.

De asemenea, recomandările nutriţioniştilor în această privinţă mai variază şi în funcţie de ţara de provenienţă. De exemplu, în Marea Britanie, un bărbat are nevoie, în general, de 2.500 de calorii, în vreme ce unei femei i se recomandă 2.000.

În Statele Unite, bărbaţilor li se recomandă 2.700 de calorii zilnic, iar femeilor - 2.200. În România, recomandările sunt 2.500 - 3.000 de calorii pentru un bărbat, în funcţie de activitatea zilnică pe care o prestează, iar femeilor li se recomandă 2.000 - 2.500 de calorii.

Potrivit FAO (Organizaţia de Alimentatie şi Agricultură a Naţiunilor Unite), indiferent de sex sau de activitatea pe care o depune zilnic, un adult nu trebuie să consume mai puţin de 1.800 calorii pe zi.

Numărul de calorii de care avem nevoie zilnic variază, desigur, în funcţie de sex, vârstă, înălţime, tipul corporal, stilul de viaţă şi starea generală de sănătate. De exemplu, un tânăr de 25 de ani, care are 1.80 m şi o viaţă activă are nevoie de un aport considerabil mai mare comparativ cu un bărbat de 60 de ani, înalt de 1.70 m şi care are o viaţă mai liniştită.

De asemenea, recomandările nutriţioniştilor în această privinţă mai variază şi în funcţie de ţara de provenienţă. De exemplu, în Marea Britanie, un bărbat are nevoie, în general, de 2.500 de calorii, în vreme ce unei femei i se recomandă 2.000.

În Statele Unite, bărbaţilor li se recomandă 2.700 de calorii zilnic, iar femeilor - 2.200. În România, recomandările sunt 2.500 - 3.000 de calorii pentru un bărbat, în funcţie de activitatea zilnică pe care o prestează, iar femeilor li se recomandă 2.000 - 2.500 de calorii.

Potrivit FAO (Organizaţia de Alimentatie şi Agricultură a Naţiunilor Unite), indiferent de sex sau de activitatea pe care o depune zilnic, un adult nu trebuie să consume mai puţin de 1.800 calorii pe zi.

| NDC12 a răspuns (pentru Cherry94):

Raspuns de pe google ii poate da oricine, micule Einstein.

Era mult mai frumos daca te gandeai tu putin si sa ii explici, sau nu poti fara un capitol luat de pe google?

| Cherry94 a răspuns (pentru NDC12):

winkingbafta e vorba de studii de specialisti nu de cum cred eu, alea-s date reale.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cherry94):

Studii facute pe oameni sedentari, daca faci un sport toate alea se schimba

copy/paste fara sa intelegi nimic... copil mic

| Cherry94 a răspuns (pentru Cosmin86):

Dude, cel mai bine e sa iei date oficiale, din burtica poti da un raspuns oricand si eu il pot da, dar e mai bine sa ai ca referinta date reale, cat despre calitatea studiilor nu cred ca esti in masura sa ii evaluezi pe cercetatori, cum nici eu nu mi-am permis sa dau sfaturi din burtawinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cherry94):

"dude" eu dau date oficiale in caz ca nu vezi profilul meu, am peste 10 ani de sport si o gramada de studii personale facute.

p.s. : ba da, eu chiar sunt in masura sa evaluez, ca am participat la asemenea studii

Copil mic nascut in 94, ma contrazice el pe mine!