| FuNN a întrebat:

Cum pot sa sutez mai tare eu la penalty execut tehnic adica pe colturi, dar uneori nu da randament.As dori sa aflu cum pot sa sutez tare uneori la vinclu si sa ia efect cum pot face aceste lucruri. Funda+inteligent!

Răspuns Câştigător
| paulpaul25 a răspuns:

Depinde!
Ca sa sutezi mai tare trebuie sa ai si forta dar ...Ca sa ai controlul deplin asupra mingii nu trebuie sa lovestu cu spitul deoarece sutul tau va fi mai puternic dar nu vei lovii acolo unde doresti.Ca sa ai o "tinta" buna trebuie sa lovesti cu partea acea a degetului mare si trebuie sa lovesti mingea in mijloc dar piciorul sa fie putin inclinat cand dai ca sa poti sa o nimeresti cu zona degetului mare. Dupa ce o sa incerci de mai multe ori o sa reusesti sa ai o tinta mai buna si poti si sa lovesti la vinclu.Ca sa lovesti cu efect trebuie sa dai tot asa cum ti-am zis dar atentie:Nu cu latul!,doar ca trebuie sa dai intr-o parte in minge nu in centru si mingea va lua efectul dorit.Dar totul depinde de cat de mult exersezi, sa nu te duci si sa fi sigur ca iti va iesii din prima deoarece nu va fi asa dar treptat, daca tot incerci iti vei da seama singur unde gresesti si te vei corecta singur! Mult noroc!

| xF1n3Ti a răspuns (pentru paulpaul25):

laughing Zici ca nu e bun latul.Latul mi se pare cel mai bun punct dea lovi mingea daca stii cum sa iti iei elan mingea ar putea sa mearga chiar mia puternic ca siretul. Daca suti cu siretul e tare dar nu o sa dai pe colturi sau vinclu cam pe la misloc.Casa dai bine ESTE LATULL pentru ca cum am mai zis ai elan bun sutul e bun eu sut cu latul si am un coleg care sut cu siretul si suta foarte tare si cu siretul dar deajaba eu le apar pentru ca nu le da pe parti eu le dau cu latul el nici nu apuca sa sara dupa ea.

4 răspunsuri:
| Iulianpatrascuiulimihai a răspuns:

Poti sa incerci sutand cu exterioru bagand picioru sub minge

| onlyforme a răspuns:

Salut eu cand exectu un penalty dau cu exterioru il am ca model pe R.Carlos deorece are un sut fenomenal:X si asa am invatat si eu si pot sa iti zic ca nu am ratat niciodata un penalty deoarece cand dai cu exterioru nu are cum sa se duca pe langa poarta pentru ca ia efect. Funda xD?

| Gabby23 a răspuns:

Te referi la fifa nu? daca e la fifa sa shutezi pe colturi si pe jos apesi d si in acelasi timp sageata de jos si sageata stanga sau dreapta depinde in ce colt tragi si daca vrei sus apesi sageata de sus cu d