| Gsix a întrebat:

Cum poti lucra antebratul la o bara simpla pentru tractiuni?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Tractiuni cu incheietura indoita ( flexata )
tractiuni intr-o mana ( astea intaresc ft mult priza )

| Gsix explică (pentru Cosmin86):

Cosmin, la vara vreau sa imi fac in curte un mini teren de workout puppy dog eyes... ai putea sa imi dai idee de principalele tipuri de bari de care am nevoie? ( vreo 2-3 ca nu construiesc cine stie ce... )

| Cosmin86 a răspuns (pentru Gsix):

O bara dreapta la vreo 30 cm peste capul tau si 2 paralele cam la nivelul pieptului.

e suficient

| Gsix explică (pentru Cosmin86):

Tractiunile de diferite tipuri antreneaza grupe diferite de muschi? sau tot aceleasi, doar ca difera tipul in care sunt facute?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Gsix):

Zone diferite ale spatelui + biceps si antebrat

| Gsix explică (pentru Cosmin86):

Deci indiferent ca sunt hammer pull ups, x grip etc. tot aceleasi zone lucreaza, corect?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Gsix):

Da, dar unele mai accentuat ca altele.

ca exemple :

- tractiuni priza larga tip pronatie : lucreaza muschii dorsali, cel mai mult partea din lateral
- tractiuni priza ingusta supinatie ( palmele spre tine ) : lucreaza zona inferioara a dorsalilor si zona de langa coloana

La hammer pull ups spre ex. intra mai putin biceps si mai mult branhial, la pull ups intra mai putin branhial si mai mult biceps, etc.

8 răspunsuri:
| Public22 a răspuns:

Prin tractiuni lucrezi si antebratul

| MateiMM a răspuns:

Antebratul il poti lucra prin tractiuni, incearca sa adaugi ceva greutate si ai sa il simti mult mai bine( depinde de nivelul tau)