| Alexa1234a a întrebat:

Dacă nu mănânc 2-3-4 săptămâni (dulciuri, pâine și prăjeli) și fac sport iar apoi încep să le introduc din nou treptat, adică : încep să mănânc pâine doar dimineata, dulciuri 1-2 pe săptămână dar nu multe și prăjeli 1 pe săptămână sau la 2-3 săptămâni și comuniunii cu sport, pot să mă îngraș la loc?
Alerg 6/7 și merg și cu bicicleta și foarte mult pe jos.

6 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Suntem diferiti. Accepata.ti corpul asa cum este. Fara exccese!

| RAY a răspuns:

O sa pui iar pe tine ce ai slabit si tot asa, nu exista treptat ajung unde am fost ca rata metabolica a scazut, nu poti ajunge unde ai fost si sa isi menti greutatea doar daca faci mult sport

| alinadianaaa a răspuns:

Incearca sa reduci alimentele care sunt bogate in carbohidrati si zaharuri, si incearca sa ai un regim echilibrat.Consuma multe legume si fructe.

| RyanGeorge a răspuns:

Buna, depinde si de organismul tau, tu trebuie sa-ti cunosti corpul si corpotamentul lui.
Sunt persoane care alearga doar 1 pe saptamana si se mentin sau altii chiar deloc si nu se ingrasa / mananca chiar fara limita fara a se ingrasa sau alte persoane care se ingrasa de la un singur baton cu ciocolata.
Noi nu prea avem cum sa te ajutam dar iti pot da cateva mici sfaturi - sa nu incepi o dieta brusca pentru ca iti vei da peste cap organismul, consuma ce ai consumat si pana acum doar ca trebuiesc reduse treptat si nu brusc,

- Micul dejun este cea mai importanta masa a zilei :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ilei_15523

- schimba carnea de porc cu cea de vita / pui

- aproape la orice masa combina cu o salata.

- Dimineata dupa ce te trezesti consuma o lingurita de miere pe stomacul gol

- Cand faci sport bea multa apa.

- Fructe si legume suc (cel mai important cel de morcov, kiwi si mere)

O zi buna.

| 1918 a răspuns:

Orice lucru consumat rar, in cantitati mici, nu creeaza probleme majore.
Dar te sfatuiesc sa renunti definitiv la prajeli.
Poti manca paine, dar ai grija ce mai consumi langa ea.

| S5e a răspuns:

Ideea e ca daca mananci in cantitati mici prajeli, dulciuri, nu prea sunt sanse, de a te ingrasa.Acum depinde de organism si de organizarea ta in legatura cu mancarurile.Importan e ca sa mananci fructe si legume in masa mare, si atata timp cat tii si pasul cu sportul e ok.Si incearca sa eviti mancarurile prajite, fiindca atat cat te ingrasi iti, poate afecta si alte organe grasimea...