| Anomim2025 a întrebat:

Dacă plec undeva și nu pot să fac sală o săptămână. Ce exerciții recomandati de menținere o săptămână să nu fac febra după ce ma întorc acasă?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pentru mentinere 4-5 serii a cate repetari poti. Daca poti peste 12-15 repetari, leaga ceva greu de tine sau fa flotari intr-o mana (daca nu poti, fa tinandu-te cu cealalta mana de ceva mai inalt), genuflexiuni intr-un picior, etc.

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Flotari+tractiuni+genuflexiuni. cu astea 3 lucrezi tot corpul.

| Anomim2025 explică (pentru Cosmin86):

Aș putea să fac doar flotări și genuflexiuni. Tracțiuni nu am unde acolo. Câte serii și repetari?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anomim2025):

Pentru mentinere 4-5 serii a cate repetari poti. Daca poti peste 12-15 repetari, leaga ceva greu de tine sau fa flotari intr-o mana (daca nu poti, fa tinandu-te cu cealalta mana de ceva mai inalt), genuflexiuni intr-un picior, etc.

| EternalTsukuyomi a răspuns:

Pentru a evita febra musculara poti, dupa ce reincepi antrenamentele, sa iei timp de 2 zile, o data pe zi, o aspirina, o lingurita de zahar/miere si un pahar de lapte. N-o sa ai probleme.

Poate ar fi bine sa lasi in saptamana aia o pauza muschilor, ca si aia mai prinde bine, macar 1-2 zile.

| Cosmin86 a răspuns (pentru EternalTsukuyomi):

Chestia cu aspirina si zahar e o mega-prostie. Laptele sa nu mai spun, ca nu are nicio treaba cu micro-rupturile de fibra.

| EternalTsukuyomi a răspuns (pentru Cosmin86):

Tare sunt curios pe ce te bazezi cand spui asta. Eu vorbesc din opiniile expertilor in domeniu, nu de pe net, cum probabil faci tu. Si da, eu i-am cunoscut in realitate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru EternalTsukuyomi):

Pe aproximativ 14 ani de sala (cu cateva mici pauze) + participari la concursuri.

Una e sa-i cunosti "in realitate", alta e sa dobori cativa la un concurs.

p.s.: arata-mi si mie UN ARTICOL scris de "expertii din domeniu", care sustine aberatiile spuse de tine. Din SUTE DE MII de articole, poti gasi UNUL SINGUR, nu?