| mariusyk08 a întrebat:

De cateva zile fac un efort fizic, pe care il iau ca si un exerciutiu si anume trag un carut destul de greu cu ambele maini la spate. Am doua intrebari pentru specialistii in domeniu:
1.Ce grupe de muschi mi se dezvolta prin acest, sa-i zicem exercitiu?
2.Ce exercitii sunt cele mai indicate si eficiente pentru dezvoltarea muschilor pectorali?

Răspuns Câştigător
| tony28 a răspuns:

Salut! Nu sunt specialist dar am mai cochetat din cand in cand cu sportul, pentru dezvoltarea armonioasa a pectoralilor iti sugerez antrenamentul cu greutati (in sala) impins din culcat, impins din pozitie inclinat, declinat, fluturari cu ganterele, asta daca ai timp de sala. Daca nu, iti recomand flotari cat mai multe in fiecare seara!

1 răspuns:
| ubox7007 a răspuns:

Ceea ce faci tu este numai truda, nu-i nici un exercitiu, o sa fi mai bun doar la tras carute. Flotari pentru pectorali, intereseaza-te pe youtube, caci sunt mai multe feluri de flotari, diversificale. Si fa si niste tractiuni daca tot... in fine, cel mai bine e sa mergi la sala, daca poti