| Merishoor a întrebat:

De ce Boxiori beau oua crude?

7 răspunsuri:
| LiK3 a răspuns:

Intareste organismul si tesuturile umane.

| Smekerutzul a răspuns:

Nu stiu dar si eu beau oua de prepelita crude
se spune ca sunt bune la sanatate

| YourDwarf a răspuns:

Pentru a isi recupara sangele pierdut

| WolfShade a răspuns:

Pentru ca au un continut foarte mare de proteine. si isi fac un shake proteic din ele.

| Cosmin86 a răspuns (pentru WolfShade):

Shake-ul proteic se face din proteina din zer ( supliment ), obtinut cu tehnologie moderna, nu cu oua.

si 1 ou = 7 grame de proteine, ti se pare "foarte mare "?

O friptura poate avea si 60 de grame de proteine si 60 > 7

| Alivin a răspuns:

Nu mumai boxieri beau oua crude dar majoritatea persoanelor ce se ocupa cu sporturii fizic crele, deorece in timpul antrenamentelor sau in timpul unor forte fizice muschi se rup iar oule creude ajuta mai repede la unire firilor din care contin muschii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alivin):

Si ouale fierte au fix aceeasi cantitate de proteine ca ouale crude. Adevarul este ca cei care consuma oua crude ( destul de putini ) sunt batuti in cap, si probabil la un moment dat o sa faca salmonela sau alte probleme.

Si de fapt carbohidratii ajuta mai repede la unirea fibrelor, nu proteinele ( oua, branza, carne )