| HaKa93 a întrebat:

De curand am gasit cateva pachete de Animal Cuts lasate de un prieten care a absolvit.
as dori sa stiu exact pentru ce sunt, ce rol au si ce semnificatia are culoarea fiecarei pastile.

Pe langa asta am gasit si o cutie de Creatina de la ProNutrition. De asemenea vreau sa stiu ce rol are

Nu in cele din urma a mai lasat si o punga de Muscletech 100% PREMIUM WHEY PROTEIN+
Vreau mai multe detalii despre aceste produse.

Ofer funda

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Esti pe langa. ANimal cuts nu contine DELOC proteine. Iar creatina e cu totul altceva.

Pentru tine orice = proteina?

12 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pe scurt :

1. animal cuts este un termogenic, ajuta la slabit. dar este foarte puternic ( cand iei nu mai poti bea cafea, cola, etc., nimic care contine cafeina, taurina sau orice stimulent )

2. muscletech whey protein = ultima lor proteina, contine glutamina, BCAA, etc. Ajuta la refacerea fibrelor dupa antrenament si la crestere in masa musculara si forta. Iei o portie imediat dupa antrenament

3. creatina se ia inainte de antrenament, iti mareste venele putin ( este un vasodilatator ), pompeaza mai mult sange in muschi, mareste forta, mareste sinteza proteinelor, ajuta la refacere ( impiedica formarea acidului lactic ).

Dintre alea 3, clar produsul de la muscletech e de vreo 10 ori mai bun ca celelalte 2 la un log, premium whey = GODLIKE big grin

TI-am zis pe scurt ce stiu despre ele. Mai detaliat, google happy

| HaKa93 explică (pentru Cosmin86):

Bun.dar ce e recomandat sa iau mai intai, eu as vrea prima data sa mai slabesc iar apoi sa definesc sau sa pun fibra, din cate inteleg nu e bine sa iau animal cuts cu muscletech in acelasi timp? si zici ca premium wheyiul e de ajuns sa iau o portie doar cupa antrenament? chiar daca pe ambalaj spune intre 3-5

| Cosmin86 a răspuns (pentru HaKa93):

Ba da, e bine.

definire = slabire cu mentinerea masei musculare

Adica slabesti si mentii muschii ( daca nu ai o alimentatie buna, dai si muschii jos ) si asa te definesti. Cand te definesti slabesti.

Fibra pui cand pui masa musculara ( muschii sunt formati din fibre ).

Deci, pentru definire ( daca ai ce defini, adica minim 2 ani de sala ) :

1. animal cuts inainte de antr
2. premium whey imediat dupa antr si alta portie intre mese ( te ajuta sa-ti mentii masa musculara )

In rest, o alimentatie bogata in proteine si saraca in carbohidrati si grasimi, asta conteaza 80 %, suplimentele alea 2 conteaza doar 20 %, sunt doar mici ajutoare, in niciun caz ajutorul principal.

Antrenamentul ramane la fel, greutati mari, 8 repetari, exercitii de baza.

Mai detaliat :
http://www.cristianmargarit.ro/2011/02/antrenament/masa-vs-definire

| HaKa93 explică (pentru Cosmin86):

Pana la urma animal cuts il mai iau si dimineata pe stomacul gol?

| Cosmin86 a răspuns (pentru HaKa93):

Nu, ia doar inainte de antrenament

| HaKa93 explică (pentru Cosmin86):

Ok mersi mult de tot

| Cosmin86 a răspuns (pentru HaKa93):

Np, spor la tras

| HaKa93 explică (pentru Cosmin86):

APROPO...blogul acela e al tau?

| Cosmin86 a răspuns (pentru HaKa93):

Nu, de acolo ma documentez eu.

E al lui cristian margarit, cam cel mai bun nutritionist din Romania

| WAT a răspuns:

Proteine pentru sala. Ajuta la dezvoltarea muschilor mai repede si mai sanatos

| HaKa93 explică (pentru WAT):

Stiu ce sunt dar vreau sa stiu fiecare ce rol are...adica e indicat in special animal cuts de luat...

| Cosmin86 a răspuns (pentru WAT):

Esti pe langa. ANimal cuts nu contine DELOC proteine. Iar creatina e cu totul altceva.

Pentru tine orice = proteina?