| LucianR a întrebat:

De o saptamana m-am apucat de sala dar nu prea stiu cuym sa imi fac programul.
Luni - Piept+Triceps
Marti - Spate+Biceps
Miercuri - Umeri+Trapez
Joi - Pauza
Vineri - Pauza
Sambata - Picioare

De progarmul asta ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| Damasc a răspuns:

Este cam mult pentru un incepator, ti se va parea epuizant. Ceea ce recomand eu, atat din propria experienta cat si a altora este sa faci urmatorul program.
Luni-piept
Marti-picioare
Miercuri-spate
Joi-umeri^trapez
Vineri-brate
Sambata/Duminica relax acasa.
Acum le poti pune in ce ordine a zilelor vrei dupa cum esti liber.Desigur si programul tau este bun, este corect facut numai bine pentru 4 zile, o vreme l-am urmat si eu, dar am revenit la cel de mai sus, eu fiind dispoibil 5 zile pe saptamana. Opinia mea este sa il urmezi pe acesta de 5 zile, din punctul meu de vedere este mai simplu deorece te poti axa pe o singura grupa de muschi, astfel lucrand-o mai corect si putand insista asupra grupei cand este nevoie.Am uitat sa precizez, este bun sa faci si cateva serii de abdomene dupa fiecare antrenamet 50-100 spun eu, dar tu faci cat simti ca este mai bine pentru tine.Bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Damasc):

Nu vad sensul sa faci serii de abdomen dupa fiecare antrenament

| Modafen a răspuns (pentru Cosmin86):

Corect! Daca pieptul, bratele, spatele etc le antrenezi o data pe saptamana de ce abdomenul sa fie antrenat in fiecare zi? Asa abdomenul nu mai are timp de refacere.Sa fie de 2 ori pe saptamana distanta dintre antrenamente sa fie de 2-3 zile. Spor!

| Damasc a răspuns (pentru Cosmin86):

No atunci cum crede fiecare ca este mai bine pentru el.Eu m-am obisnuit sa fac dupa aproape fiecare antrenament, in functie de cat mi-am solicitat corpul in acea zi, cateva serii de abdomene si ma simt foarte bine dupa ce le fac.Ramane la aprecierea fiecaruia daca face sau nu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Damasc):

Macar lucreaza si tu tot abdomenul, doar cu abdomene lucrezi partea de sus.

Mai bine il lucrezi o data pe saptamana, din 3 unghiuri, intens, ca pe orice alta grupa.

| Damasc a răspuns (pentru Cosmin86):

Merci pentru sfat, apreciez si chiar am sa-l urmez pentru o vreme!

9 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

NU e ok tragi prea tare de partea de sus in primele 3 zile.

Sugestie:

Luni: Piept - triceps

Marti: spate

Miercuri: alergare

Joi: Picioare

Vineri: Umeri + trapez

Sambata Duminica liber.

Este bine sa ai si o zi dedicata exclusiv cardio-ului.

| Cosmin86 a răspuns:

E bun. Dar rezisti sa faci piept+triceps si spate+biceps? happy

| Marius1985 a răspuns:

Uite aici un program pentru un incepator: http://steroizi.ro/articole/antrenament_incepatori.php

| sebi15 a răspuns:

Eu fac asa
luni:piept triceps
marti:spate bicept
miercuri:pauza
joi:picioare si abdomen
vineri :pauza
sambata:umeri si trapez