| kGeorge a întrebat:

Dupa ce fac un set de biceps curls cu gantera, si o las jos, simt o durere puternica in incheietura. Se intampla la fiecare set, la ambele maini. Daca dau drumul repede la gantera dupa ce termin e si mai rau, parca cineva imi sucește incheietura. II s-a mai intamplat cuiva?

1 răspuns:
| lpavel a răspuns:

Daca simti asta mereu, obligatoriu trebuie sa faci o pauza de antrenament de minim 6 luni sa ti se refaca incheietura pentru ca ai solicitato prea mult!
Daca continui asa vei avea probleme mai grave, de exemplu te va durea si numai cand iti vei misca incheietura fara a mai ridica greutati. Sanatatea nu e o joaca si e mai pretioasa decat orice! Mai bine arati slabanog sau oricum dar sanatos decat cu putini muschi dar de fapt nu te poti misca...
Iar daca dupa acea pauza durerea persista lasa-te pentru totdeauna de antrenamente, nu esti facut pentru greutati!