| xStilusX a întrebat:

Dupa data de 26 mai (atunci termin tezele ), ma voi apuca de sala de forta, de care doresc sa ma tin. Am cateva intrebari legate de sala, in special pentru cei mai cunoscatori ai subiectului: de cate ori pe saptamana trebuie sa ma duc? Trebuie sa tin o ANUME dieta? Eu am grija la ce mananc, mananc in general mancare gatita, mereu consum proteine si carbohidrati, fara fast-food si alte tampenii de la magazin etc... Dupa cat timp se vad rezultatele? Nu vreau rezultate foarte rapide, insa sunt curios pur si simplu. Si in final, doresc sa aflu cum sa scap de timiditate. Simt ca daca ma duc acolo, toti au sa ma arate cu degetul, "Uite-l si pe fraierul ala care habar nu are sa foloseasca aparatele" si alte din astea. Nu sunt gras deloc, dar tot imi e rusine. Cum sa scap de asta?

Va multumesc!

4 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

De ras stai linistit ca nu o sa rada nimeni. Este normal sa nu stii totul atata timp cat esti la inceput tocmai de aceea exista antrenori fiecare sala care sunt acolo ca sa te ajute sa folosesti corect aparatele, fara nici un cost suplimentar.

Rezultatele despre care vorbesti sunt ceva subiectiv. depinde ce asteptari ai si ce rezultate urmaresti. Unii merg la sala ca sa creasca in masa musculara, altii ca sa slabeasca, altii pur si simplu pentru conditie fizica. Depinde ce urmaresti.

Iar legat de mersul la sala, pentru inceput poti merge de 3 ori pe saptamana in care sa faci FullBodyWorkout... adica antrenezi tot corpul. o zi da una nu cu weekendul liber.
Ex: luni: FBW
marti: pauza
miercuri: FBW
joi: pauza
Vineri: FBW
SAMBATA DUMINICA PAUZA

Mergi pe 2exercitii/grupa musculara cu cate 3serii x 10-12 repetari.

De exemplu:
Piept
Impins cu bara din orizontal
Fluturari

Spate
Tractiuni cu bratele departate(wide grip chinups sau daca nu potiCable pulldowns)
Ramat (dumbell rows sau cable rows)

Umeri
Ridicari deasupra capului cu ganterele din sezut (seated dumbell press)
Ridicari laterale (lateral raises dumbell)

Picioare:
Genoflexiuni sau presa
Fandari sau extensii la aparat

Abdomen.

Am scris si denumirea exercitiilor in engleza ca sa o cauti pe googe sa vezi despre ce vorbesc (gasesti mai multe rezultate in engleza)

Bafta

| SorinelF86 a răspuns:

Sunt multe de spus, nu am timpul necesar, dar pot sa-ti spun ca cei care se tin de sala sunt prietenosi, si de obicei lumea se saluta chiar daca nu se cunoaste, si o sa fie multi care o sa incerce sa-ti dea sfaturi, insa fiecare are un alt mod de a face sala. asa ca pentru un exercitiu e posibil sa auzi cateva variante, tu trebuie sa vezi care iti merge mai bine.

| user999 a răspuns:

Rezultatele le vei vedea chiar in prima saptamana si vor fi rezultatele de care te vei bucura cel mai mult! Apoi muschii o sa se deprinda si o sa creasca mai lent. Oricum nu e necesar numaidecit o mincare speciala trebuie doar sa maninci bine