| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Am 17 ani si 53KG, tin sa precizez ca mananc mult dar nu ma pot ingrasa, mananc orice, mancare gatita, fast food, dulciuri, dar pur si simplu nu ma ingras.Ar fi ok daca as lua proteine? Sport fac, joc fotbal, nu foarte des cum jucam inainte, insa il practic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Creierul tau este setat pe optiunea de a pierde greutate pentru a sustine un efort indelungat.

Treci pe un regim bogat in proteine ( fara proteina artificiala, doar ce este regasit in alimente ) si incearca sa mergi la sala pentru a mari masa musculara, insa fara exercitii cardio pentru ca transmiti iar semnale creierului sa reduca din greutatea corporala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru WaterDrop):

Care "proteina artificiala"?

| Pool77 a răspuns:

Mancare,mancare si mancare.
Asa eram si eu inainte de sala acum 8 luni aveam 60-62 cand am inceput de abia luam in kg, dupa 2 luni aveam 65 parca.
Iar dupa un timp m-am obisnuit cu mancarea si momentan sunt 79-80kg la 180cm.
Daca nu-ti ajunge mancarea consumata momentan si vezi ca nu te ingrasi mai mananca de 2 ori atat. DAca nici asa mai baga oricine se poate ingrasa.

| Nickname1890 a răspuns:

Nu vad de ce ai vrea sa te ingrasi. Poate vrei sa mai pui niste masa musculara pe tine, asta e altceva, dar grasime nu cred ca vrei.

Regim hipercaloric, antrenamente de forta. Cam asta este secretul.

| BlackAndWhite1 a răspuns:

Vitaminele ajuta mult.

| Rodicanegrescu a răspuns:

Salut! Nu iti face probleme, o sa te ingrasi...cu timpul.Asa eram si eu.Incearca sa dormi dupa masa de pranz, incearca sa fii mai calm si sa ai mai multa rabdare. Bafta!