| SobolanTurbat a întrebat:

E de ajuns de 4 ori pe saptamana la sala pentru a creste masa musculara?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

E de ajuns si de trei. Unii merg si de doua ori. Eu nu sunt de acord cu asta. Depinde de cit timp stai la sala. Ideal e sa ai cumulat 5-6 ore pe saptamana. Dar sa nu uiti niciodata ca muschii nu cresc la sala. Ei cresc in perioadele de repaus, cand se refac, deci, pe linga sala, si repausul conteaza enorm, adica timpul de repaus, somnul, si altele (sauna, bai, etc). Si daca mai pui si alimentatia in joc, care are un rol extrem de important, ajungi sa intelegi ca timpul la sala, sau de cate ori mergi, e poate doar 25% din tot ce trebuie sa tii cont

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta frecventa de a merge la sala, ca asta nu dovedeste cat muncesti la sala, sau ca faci suficiente exercitii, ori ca lucrezi corect acele exercitii.

| Anyo1988 a răspuns:

Depinde cat de repede vrei ca masa ta musculara sa creasca, depinde de tipurile de exircitii, numarul lor si alte chestii. Insa daca nu te grabesti sa ai un corp frumos in 2 - 3 saptamani si esti dispus sa astepti si sa te tii de treaba da este ok

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anyo1988):

Nu exista "in 2-3 saptamani", e IMPOSIBIL... si cu steroizi dureaza 1 an... natural clar si mai mult. Masa musculara se face in 3-4 ani.

| CP16 a răspuns:

Masa musculara nu creste ca ai 4 antrenamente pe saptamana, este influentata de N factori, intram in detalii?