| RapidFC a întrebat:

Este inotul cel putin la fel de eficient ca sala in ceea ce priveste acumularea de muschi?

Răspuns Câştigător
| Deriol a răspuns:

NU, nu este deloc mai eficient in ceea ce priveste acumularea de muschi, dar este mult mai recomandat de medici, este cel mai sanatos sport. Muschi nu iti da dar te ajuta sa iti cresti foarte mult forta musculara, si crede-ma ca fac inot de 3 ani. De asemenea te dezvolti mai frumos de la inot decat de la sala, bine nu faci masa musculara atat de repede ca la sala dar in timp tot vei vedea rezultate, creste si capacitatea pulmonara, capacitatea de efort si intareste si sistemul cardio-vascular, deci ti-l recomand cu tarie. Poti sa faci si sala, depinde ce varsta ai. doar e alegerea ta.

| RapidFC explică (pentru Deriol):

Am 20, deci imbinarea lor nu ar fi o problema. Exagerarea da.
P.S.:Cearta la romani e sport olimpic? Zic si eu...

| Deriol a răspuns (pentru RapidFC):

Exact, le poti face in paralel de la varsta asta, si da cearta e sport olimpic, mai ales pentru cativa utilizatori de pe TPU.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Deriol):

Daca te referi la mine eu personal URASC DEZINFORMAREA, de-aia unde sunt sigur de ceva contrazic, unde nu sunt sigur ma documentez si invat

| Deriol a răspuns (pentru Cosmin86):

"A contrazice" inseamna ceva, dar a jigni este altceva, fie ca jignesti mai pe "ocolite" sau ca jignesti direct, te inteleg ca urasti dezinformarea dar lasa oamenii sa-si expuna parerea, fie ca raspunzi tu sau altcineva la o intrebare, ambele raspunsuri sunt egale, este libera exprimare pe internet ca sa-i spun altfel, poti sa dai un reply dar nu unul care sa-l deranjeze pe cel care a postat raspunsul. Ma rog nu ma refer in special la tine. mai sunt si altii.

14 răspunsuri:
| Adrianetc a răspuns:

Sala de forta nici nu se compara cu inotul daca vorbim despre acumularea in masa musculara. Inotul o sa-ti dezvolte pana la un anumit punct masa, iar dupa aceea incepe definirea si atat, pe cand in sala de forta progresezi tot mai mult deoarece cu timpul maresti greutatile si prin logica deducem ca si masa musculara o sa se adapteze la greutati. Sa-ti explic mai simplu : Compara tu un inotator olimpic cu un culturist olimpic.

| Cosmin86 a răspuns:

Evident ca NU, din 2 motive :

1. la inot lucrezi mereu cu aceeasi greutate ( corpul tau )
2. la inot nu lucrezi toti muschii din toate unghiurile, unii nu-i lucrezi aproape deloc ( cum naiba lucrezi gambe sau lombari )

| Cosmin86 a răspuns:

Asta e valabil la orice

la ORICE SPORT daca te antrenezi PROST ( ca ce-ai definit tu e un antrenament idiot ) te afecteaza

p.s. : nu-mi zi tu de documentare, ma documentez de ani de zile despre asta

| greyhound a răspuns:

De ce crezi ca toti inotatorii fac automat si antrenamente pentru masa musculara...

| SonicAndrei a răspuns:

Dacă vrei să faci mușchi rapid recomand sala. Dacă vrei să fi sănătos din toate punctele de vedere recomand înotul. Eu aș alege înotul (chiar dacă nu faci mușchi așa de repede), dar poți să le practici simultan.

| ale28bz a răspuns:

Nu e la fel de eficient, daca ne rezumam doar la dezvoltarea masei musculare, nu o sa vezi nici un culturst facand muschii pentru concurs inotand, dar e mult mai sanatos si si da iti dezvolta si masa musculara sau cel putin ti tonifica, asa ca in functie ce vrei poti sa te apuci de sala daca vrei rezultate vizibile ( 6 luni) sau daca vrei sa ai un tonus de invidiat poti sa te apuci de inot

| xoxolove96 a răspuns:

Eu zic ca karatele sunt mai ok. am doua prietene care au facut Karate si au muschi, forme, tot ce vrei happy

| DeeaDeea001pinck a răspuns:

Inotul dupa cativa ani iti face corpul format iti face abdomen muschi pectoriali etc. pe langa sala :/ eu nu ti-as recomanda sa mergi la sala toate fiarele alea :// iti provoaca o hernie sau ceva :/ mai bun e inotul decat sala
FUNDITA? happy big grin

| Ssx a răspuns:

Inotul e mai bun ca sala el te ajuta sa te mentii in forma si daca tragi de fiare de mic risti sa ramai mic dar la inot daca te ti bine de el faci un abdomen si niste brate foarte bine facute dar la fel si picioarele si iti creste rezistenta fizica

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Ssx):

Nici nu se compara sala cu inotul, sala e strict pentru corp, masa musculara, definire, niciodata nu o sa fie mai bun inotul