| RomanescuRareş2000 a întrebat:

Exista vreo diferenta intre antrenamentul pentru forta si cel pentru cresterea masei musculare? Cum ar fi numarul de repetari, numarul de serii, tipul de exercitii

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Greutatile mari si cele mici trebuie combinate parerea mea

| DovleacTurbat a răspuns:

Antrenamentele de forta se axeaza pe greutati care sa nu-ti permită mai mult de 3-4 repetari/ serie (executate corect) deci greutăți mai mari. Pentru masa musculara iti alegi greutate care sa-ti permita sa executi minim 8 rep. corecte. Exercitiile sunt aceleasi in mare parte daca vorbim doar de culturism. Daca esti incepator atat masa cat si forta se vor dezvolta reciproc pana intr-un punct happy.

| DrGoogle a răspuns:

La exercitiile pentru forta nu prea conteaza executia exercitiului in sine, conteaza sa ridici sau sa impingi cat mai mult astia sunt powerlifterii, insa pentru masa musculara trebuie sa pui accent pe executie sa fie cat mai corecta in asa fel incat sa soliciti fiecare fibra musculara happy

| Moldoveanu15 a răspuns:

Daca n-ai cel putin 1 an de sala nu te obosi. Cand esti al inceput se dezvolta deodata. Daca ai ceva vechime in perioada de forta trebuie sa pui greutate foarte mare, sa poti sa faci maxim 5 repetari zic eu, iar la masa trebuie sa faci minim 8 repetarii.