| Fanu23 a întrebat:

Hei TPU, vreau sa ma apuc de sala din septembrie, am 17 ani si 1, 70, vreau sa iau niste proteine pentru ca sunt foarte slab si daca m-ar umfla tot m-ar ajuta. vreau ceva pana in 80 de lei, o sa fac sala timp de 1 an, aproape cam vreo 9 luni din care 6 luni cu proteine si 3 luni o sa fac fara proteine, stiu ca multa lume o sa zica ca nu-s bune si ca ma afecteaza, stiu deja asta, fac pe riscul meu.

Răspuns Câştigător
| OriPunemIntrebariOriNuMaiPunem a răspuns:

In primul rand proteinele nu te vor afecta in niciun fel, nu este niciun risc, poti sa consumi suplimente proteice toate viata pentru ca n-au ce sa-ti faca rau ( doar ca sunt scumpe ). In al doilea rand, daca esti slab suplimentele cu proteine nu te vor ajuta aproape deloc, si nici nu ai sa te incadrezi in suma ta de bani. Iti recomand sa-ti cumperi Creatina Monohidrata de la MyProtein, te poti interesa pe internet, este ieftina, si practic iti umfla putin muschii cu apa ( dar va trebui sa bei cel putin 2 l pe zi ) nici ea nu are efecte negative, doar ca e de preferat sa nu iei daca ai probleme la rinichi. Si investeste in alimentatie, ea te va ajuta sa te ingrasi. Daca mergi la sala si mananci dimineata o cana de lapte cu unt, la pranz o ciorba si seara salata de rosii, n-ai sa faci nimic. Consuma orez, paste fainoase, banane, nuci, alune, seminte in cantitati cat mai mari. Daca esti disperat sa te ingrasi poti consuma o pizza, o shaorma sau un kebab la doua zile. Ca sa vezi daca esti pe calea cea buna, cantareste-te in fiecare dimineata inainte sa mananci sau sa bei ceva.
Sper ca te-am ajutat.

7 răspunsuri:
| DeathLord93 a răspuns:

Proteinele sunt de moment le iei faci sala si te umfli o perioada insa daca le iei si incetezi sala sau frecventa antrenamentelor o sa te faci si mai slab decat esti acum Sfatul meu fa sala cat de mult poti si ia proteinele o data pe staptamana nu in fiecare zi sau la 2 3 zile o sa obosesti din cauza lor dupa ce isi fac efectul
Adica o sa te simti in putere sa faci exercitii iar dupa ce o sa tragi de gantera de cateva ori o sa pici + ca iti reduc pofta de mancare si alte efecte secundare
Deci trage la sala cat poti de mult fara proteine si cat mai des si incearca sa le iei cat de rar poti
Si incearca sa faci in asa fel incat sa nu stai nemancat chiar daca nu iti e foame mananca pentru ca va fi din pricina lor

| Cosmin86 a răspuns (pentru DeathLord93):

Serios? te umfli o perioada? Dupa esti mai slab?

Esti doar un COPIL MIC care isi da cu parerea, nu?

p.s. : proteinele se gasesc IN MANCARE, copil mic. Si suplimentele TOT DIN MANCARE sunt extrase.

| Fanu23 explică (pentru Cosmin86):

Sa-mi dau cu parerea? eu doar am pus o intrebare.Sunt copil mic? hmm, se pare ca acest "copil mic" stie sa faca diferenta dintre o intrebare si a da cu parerea, esti jalnic

| Cosmin86 a răspuns (pentru Fanu23):

Aparent CHIAR ESTI COPIL MIC!

Cosmin86 a răspuns (pentru 345kll):

Tu esti "Fanu23" SAU 345kll?

Invata sa citesti, NU tie ti-am raspuns.

| CinVasileeee a răspuns:

Bafta! apoi la pretu asta nu gasesti si de calitate, incearca sa mananci carne fara grasimi, asa da proteine... dar sa le cumperi nu merita la pretu asta!

| Sumudica_Mihai_1994 a răspuns:

Salut aveam aceeas problema ca si tine... în primul rând proteinele nu te afectează te ajuta in timp la masa musculara si o dezvolta
Ca o idee în paranteză... ai putea face o combinație între ele gen proteine cu aminoacizi
Sau proteine cu creatina!
Are un efect mult mai bun intr-un timp mult mai scurt. 1 an de sala te dezvolta destul de bine si natural fără nimic... cu ce ți-am recomandat eu e de ajuns 6/7 lunii...3 luni simplu iar 4 cu ciclu de combinație între creatina cu proteine sau proteine cu aminoacizi... în + o sa economisești în jur de 50 0/600 lei care ii poți baga in hrana, proteine, creatina, aminoacizi etc... FUNDA?