| Gabryel7 a întrebat:

Peste cateva zile vreau sa ma apuc sa fac sala (am 15 ani jum) si as vrea sa stiu ce aparate imi recomandati pentru abdomen.
Care sunt exercitiile care afecteaza crestere in inaltime?
Exista proteine care sa ajuta pentru crestere in inaltime?
De la proteine se lasa muschii cand te lasi de sala?
Ce proteine imi recomandati?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Erik_7239 a răspuns:

Iti spun eu pentru ca si eu fac sala de 1 an :
Abdomen : incearca sa faci exercitii care sa-l solicite foarte mult, nu-ti pot spune ce aparate pentru ca nu stiu ce aparate sun la sala respectiva. poti face abdomenele clasice, si in nenumarate moduri pentru al solicita.
Proteine : nu ti se lasa muschii de la ele, ele au rolul de ati asigura inca o masa pe care nu o poti lua in timpul zilei. iti asigura suficienti carbohidrati si proteine pentru muschi
Iti recomand : gfx 8, WPI, pro mass
Inaltimea : orice exercitiu solicita coloana, recomandat sa nu faci exercitii cu bara in spate sau mai stiu eu ce.
PS : lucreaza toti muschii nu doar abdomenu, daca ai ceva nelamuriri : erik.blackpearl. succes!

8 răspunsuri:
| hummer24 a răspuns:

Numai exercitiile cu greutati foarte mari pot sa iti incetineasca procesul de crestere in inaltime da nu cred ca poti tu sa ridici greutati incat sa se intample asta, adica 40 kg sau gantere de 20 kg.
Muschii nu se lasa niciodata, daca nu i antrenezi o sa isi piarda din dimensiuni dar nu o sa atarne decat daca pui grasime pe eiwinking bineinteles daca nu te antrenezi nu are rost sa iei proteine.
La 15 ani nici eu nu luam proteine sub forma de pulbere decat mancam atat, da probabil e ok sa iei, de la orice firma in afara de nutritech sau de pe site-ul hardbody, bune sunt si alea de la redis numai ca nu prea au nici un efect.

| andrey910 a răspuns:

1) cele la care ridici greutati deasupra capului
2) nu
3) ala e un mit...nu mai crede tot ce auzi, nu se lasa nimic de la proteine
4) daca vrei sa iei in greutate ia un weight gainer
Lucreaza-ti abdomenul intens de 2-3 ori pe saptamana, nu trebuie in fiecare zi, e ca orice alt muchi...trebuie lucrat normal

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Niciun exercitiu nu afecteaza cresterea, decat daca rupi coloana cu 300 kg.
O gramada de nutrienti ajuta la cresterea in inaltime.
Proteinele sa gasesc si in carne, branza, lapte si oua, si oricum dupa ce te lasi de sala pierzi din definire si forta, dar exista si schimbari permantente, plus ca dupa acea pui mai repede inapoi.

| ionutz0116 a răspuns:

Uite aici un site foarte interesant http://www.scritube.com/......C42954.php

| CristianM a răspuns:

Huh,ia-o usor, chill.
1.) Nu ai nevoie de proteine acum, mai intai apuca-te tu de sala si mananca ce trebuie nu junk food.
2.) Nu ti se lasa nimic de la proteine.
3.) Mai bine foloseste-te de corpul tau pentru antrenarea abdomenului si nu de aparate.
4.) Tot ce apasa pe coloana poate incetinii cresterea in inaltime, gen genoflexiuni cu haltera pe umeri.

| HeiligKreuzAchtAcht a răspuns:

La varsta ta ai putea foarte usor sa faci zilnic cat mai multe abdomene(bineinteles nu 100laughing)va fi mult mai bine decat sa teduci la sala! Peacebig grin!

| FreakyFred a răspuns:

Probabil vei avea un instructor care te va pune la curent cu toate exercitiile si nutritia necesara, asa ca nu te ingrijora prea mult.

| Gabryel7 explică:

@XxXAsAsInS1998XxX
Abdomene fac 2 serii de cate 75 seria +exercitiul asta http://www.youtube.com/watch?v=9tDZRogSbbU