| AnneMariie a întrebat:

Heii! Va rog frumos sa ma ajutati.
Am stat si am cautat diverse exercitii pentru burtica si solduri. Am gasit cateva,insa,aproape fara rezultate. Foarte putin vizibile rezultatele si totusi intr-un timp indelungat,si am incercat sa depun si mult efort si putin. Am incercat si cu numar mare de repetari si mic. Cine ma poate ajuta cateva exercitii,dar eficiente pentru:burtica,solduri si pentru fese,daca se poate sa fie mai amanuntite poate chiar si poze,daca nu sunt bune oricum. Dau fundita, multumesc frumos!happy

Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

Singurele exercitii eficiente pentru a da jos burtica sunt cele de efort usor sustinut pe perioade lungi. Ca 30-40 minute alergare USOARA. Ce exercitii mai gasesti pe net... e bullshit. Nu te ajuta la slabit la fel ca si ce ti-a dat victor lungu.

Deci alearga! Alte alternative la alergare sunt mersul pe bicicleta, pe role, gimnastica aerobica, kangoo jumps, inotul. Intelegi ideea? Efort usor sustinut durata mare de timp. Nu cateva exercitii.

| AnneMariie explică (pentru Nickname1890):

Multumesc mult. Dar, Stepper-ul este bun? am inteles de la mai multe persoane ca de la stepper se formeaza musculatura la gambe, iar eu asta nu vreau. Vreau doar pentru fese si eventual burtica. Sau cu gantere ce exercitii recomanzi pentru fese si burtica, eventual si pentru solduri? multumesc frumoshappy

| Nickname1890 a răspuns (pentru AnneMariie):

Daca calci cu toata talpa si nu doar pe varfuri nu iti vor creste gambele. Oricum muschii gambelor sunt niste muschi care cresc foarte greu, si fara alimentatie hipercalorica este aproape imposibil sa-i faci sa creasca.

Nu exista ardere de grasimi doar pe fese sau doar pe burtica. Arderea de grasimi se face de pe tot corpu.

Deci daca ai stepper, seteaza o intensitate mica spre medie si mergi pe el 30-40 minute fara opriri. Daca simti ca nu mai poti inseamna ca i-ai bagat tensiune prea mare si trebuie mai usor.

| AnneMariie explică (pentru Nickname1890):

Multumesc mult. Daca mai gasesti exercitii sau alte informatii, si ma poti ajuta, te-as ruga sa mai revii. multumesc inca o data.happy

| AnneMariie explică (pentru Nickname1890):

Inca ceva. Mi-am achizitionat de aproximativ 3 saptamani o coarda de aceea SOFT BODY TRIMMER, si am incercat mai multe tipuri de exercitii, dar nu simt nimic, nu simt ca as lucra, este foarte usor si as vrea daca se poate sa ma ajuti cu cateva exercitii si pentru aceasta in special pentru burtica si solduri, chiar si pentru fese daca se poate.

7 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Nu este nevoie sa se acumuleze acid lactic in muschi ca sa slabesti. Ca sa slabesti cel mai bun este efortul aerobic, care nu implica productie de acid lactic in muschi (acidul lactic este acea substanta care se acumuleaza in muschi in timpul eforturilor mai intense si iti da acea senzatie de arsura/oboseala). Daca apare acumularea de acid lactic inseamna ca efortul este anaerobic, si nu este ideal pentru ardere de grasimi. Bineinteles se pot arde grasimi si cu acest tip de efort dar este ceva mai complicat.

TI-am spus ai nevoie de efort usor si sustinut perioade lungi de timp. Iar cu acel extensor nu trebuie sa simti ca incarci muschii. Nu conteaza ca nu simti nimic, pur si simplu mareste timpul de exercitiu. de exemplu fa 2 serii de 20 de minute de vaslit. Stai in fund il prinzi de picioare si tragi cu bratele spre tine ca si cand ai vasli intr-o barca. Repet nu trebuie sa simti muschii, daca transpiri este un semn suficient ca esti pe drumul cel bun.

| victorlungu a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=4g9tYNfCNtU
aici ai sa gasesti exercitii care iti trebuiesc tie!
e in limba rusa, dar cred ca asta nu te va deranja!