| Barbu_David_2000 a întrebat:

am si eu o intrebare peste cateva zile am un concurs de rezistenta la alergare dar nu stiu cum sa imi imbunatatesc alergatul (viteza) VA ROG AJUTATI-MA Dau Funa

Răspuns Câştigător
| Nicux1 a răspuns:

De fapt viteza este o chestie ce tine de genetica, deci cu asa ceva te nasti.Nu poti sa iti imbunattesti viteza decat intr-o foarte mica masura.De exemplu daca esti lent la 12 ani vei fi lent si la 25 de ani.Bineinteles ca cu varsta viteza va creste, dar in raport cu aceasta tot e mica.Deci antrenamentele iti imbunatatesc viteza decat intr-o masura foarte mica...este exact cum te-ai chinui sa fii mai inalt.

3 răspunsuri:
| hgcl a răspuns:

Mergi seara la alergat, dar alearga intr-un ritm mai intens un 3/4 ceva de genu, iar la final cand simtic ca nu mai poti atunci sa fortezi mai tare pe o distanta de 40-50 de metri sa alergi la viteza maxima, si cel mai important la alrgatul in viteza, sa alergi pe varfuri.Bafta!

| Kevinel a răspuns:

In cateva zile nu poti sa faci mare lucru decat sa iti obosesti organismul pentru concurslaughing. iti trebuie saptamani, luni bune...