| Daniel_George_1997_w08X a întrebat:

Am 16 ani si vinerea trecuta am fost ales sa-mi reprezint liceul la o competitie pe mai multe scoli(sa nu zic licee de 30 de ori) de alergare de rezistenta, intrebarea mea e : cum pot sa-mi imbunatatesc conditia fizica (sa fie mai buna decat acum) si rezistenta la o alergare minim 1 km, precizesz ca la proba de viteza pe 50m am scos 6.50 (stiu ca poate n-are sens, dar vreau sa am mai multa viteza si rezistenta ) si cum sa respir si sa ajung intr-un stadiu de respiratie-alergare sa zic asa.

5 răspunsuri:
| heracles a răspuns:

Hello,hello prima data incearca o alergare relaxanta, acum depinde pe ce distanta alergi, daca alergi pe o distanta de 1 km iti ia cam 5 min, hai sa zicem 6, (alergare relaxanta)dupa care intr-o alta zi incearca sa maresti tempoul, iar cu respiratia, 2 inspiratii la 2 pasi-2 expiratii la 2 pasi, dupa care poti incerca 3 inspiratii la 3 pasi -3 expiratii la 3 pasi, am avut un var care a terminat liceul sportiv, si cam asta exersa el, si mai este o varianta, incearca sa-ti gasesti propria respiratie si daca da rezultate, tine-o asa, si i-ati si un cronometru cu tine.

| Daniel_George_1997_w08X explică:

A da, si precizez ca am 45 kg si sunt clasa a 10-a.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Daniel_George_1997_w08X):

Da-l in **** de alergat esti aproape subnutrit. Cum sa ai 45kg la 16 ani ma? Ai ceva de castigat din treaba asta? Financiar, material? Ai un plan din asta pe viitor? Daca raspunsul e nu, lasa-l. Apuca-te sa te alimentezi corect caci esti prea slab si concentreaza-te asupra lucrurilor care te intereseaza pentru viitorul tau.

| Daniel_George_1997_w08X explică (pentru DovleacTurbat):

Eu zic sa nu ma numesti "subnutrit" pentru ca nu sunt, eu doar nu mananc atat de mult pentru ca nu simt nevoia sa bag in mine ca un spart. Si am planuri pe viitor, multe (in special legate de sport)

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Daniel_George_1997_w08X):

Nu te-am numit, am spus ca esti aproape. Daca tie iti place si ai de gand sa faci ceva cu asta iti urez succes. Ca un mic raspuns ar fi sa continui sa te antrenezi si sa fii constient ca nu vei evolua intr-una, antrenament de antrenament cum vezi in filme sau la "aia mari", sa fii constient de treaba asta. Ai putea incerca sa-ti iei echipament asemanator fortelor speciale care alearga si cu 25-40kg pe ei. Poti incepe cu o veste de care se pot atasa greutati.