| Noname69 a întrebat:

Merg la sala de 2 luni, parca a inceput sa se observe ceva ceva, Dar vara asta vreau sa "cresc" mai mult, Daca as merge 4 zile pe saptamana la sala (luni, marti, miercuri pauza, joi, vineri ) plus sambata, poate si duminica la piscina sa o tin numai in inot si plus niste proteine?, acum am 52-53 kg big grin, am sansa sa ajung la 60 pana in toamna, daca ma tin si de mancat? big grin

Răspuns Câştigător
| Eduard a răspuns:

Salut!
Sunt cativa factori de care trebuie sa ti cont in ceea ce priveste sala. Sa lucrezi fiecare grupa de muschi in zile diferite sau in combinatii relevante, insa nu lucrezi grupe de muschi diferite care utilizeaza tot aceeasi muschi (de ex. umeri cu piept/trapez - ca iti suprasoliciti muschii si poti sa te accidentezi sau nu mai cresc).
Trebuie sa mananci multe proteine, minim un 1g de proteina pe kg corp. Restul de proteine se depun ca masa musculara. Ai nevoie si de un aport mare de carbohidratii ca sa nu arzi proteinele pe post de energie.
Trebuie sa te odihnesti, sa eviti stresul si alti factori daunatori (alcool, fumat etc.). Sex mai putin si altele.
Alimentatia e foarte importanta deoarece din ea iti iei majoritatea surselor de energie. Insa trebuie sa iei si niste suplimente. Daca vrei masa mai rapida si mai multa, incearca un weight gainer, nu concentrate proteice. Poti adauga si niste vitamine gen Animal Pack sau un amino fuel de la Twinlab.

Trebuie sa lucrezi in jur de 3-4 exercitii pe grupa cu 4 serii (in general) si intre 6-10 repetari pe serie (minim 6 maxim 10).
Mai multe detalii pe site-ul asta: http://www.getfit.ro/suplimente

Multa bafta!

4 răspunsuri:
| BlueR a răspuns:

Da, ai sansa. Nu trebuie sa iei proteine, trebuie doar sa faci bine sala, sa dormi bine, si sa mananci bine.
Mergi zilnic la sala, stai 2-3 ore, dar fa-i pe grupe:
Luni: Piept + biceps
Marti: Spate + triceps
Miercuri: Umeri + trapez
Joi: Picioare(inclusiv gambe)
Vineri: Biceps + Triceps
Sambata: Abdomene
Si duminica liber, sau cum vrei.
Eu in 2 luni de cand merg am pus 10 kg. big grin
Am 67-69. Salut!

| Cosmin86 a răspuns (pentru BlueR):

Antrenament mai lung de 1 ora = aberatie de copii mici

ai pus 10 kg de muschi in 2 luni? doamne cat poti sa aberezi rolling on the floor

copil mic, ce sa-i ceri, face si biceps+triceps de 2 ori pe saptamana si vrea brate mari rolling on the floor

| oz a răspuns:

La sala deteriorezi muschiul, il distrugi.Acasa,cand mananci si te odihnesti, fibrele pe care le-ai deteriorat prin antrenament si exercitii, se vindeca, se refac(cresc). Degeaba tragi la sala ca o fiara, daca nu lasi muschiul sa se refaca.Ai spus 4 zile de sala dar, ai enumerat 5happy. Atat timp cat lasi fiecare grupa musculara sa isi revina dupa ultimul antrenament, poti face si 5 zile pe saptamana.

| mrsjacksonhere a răspuns:

SPAMvote/11906/Login_11906