| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Puteti arunca o privire peste programul meu de la sala?
Luni - 30 min banda + abdomen
Marti - puept +biceps + antebrat
Miercuri - picioare
Joi - spate + antebrat
Vineri - triceps
Sambata - biceps + antebrat
Duminica - Umeri + trapez

Fac antebratul mai mult deoarece il am foarte mic.
La fiecare luna iau o pauza de o saptamana.
Cu toate acestea acest program ma cam solicita. ce credeti? ar trebui sa l schimb cu altu? altul in care bag 2 zile pauza si n care combin picioare cu umeri si triceps cu spate ( ca sa mi iasa cele 2 zile de pauza )?
Eu vreau sa pun masa musculara pana in vara ca sa ma apuc apoi de striat.
Multumesc.

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

E mult prea incarcat...

Pana vara viitoare cred ca vrei sa spui, ca pana vara asta nu mai ai cand

| cristi1505 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa ai 2 zile pauza.Nu cresti cand te antrenezi, ci in zilele de pauza.Atunci acumulezi cel mai bine masa musculara! Mai mult antrenament=>cresti mai greu.
In al doilea rand nu prea ii vad legatura antrenamentului la antebrat de 3 ori pe saptamana.Lucreaza-l o data si bine.
In al treilea rand, masa musculara nu se pune prin mult antrenament ci prin mancare si odihna.
-Pentru a pune masa musculara trebuie sa mananci multi carbohidrati combinati cu proteine! Cumpara si tu un gainer pentru a te ajuta, daca nu... poti manca din mancare dar nu vei lua asa bine masa musculara.Antrenamentul este in proportie de 10%, 20% odihna si 70% alimentatia.
Poti face un antrenament de genul:
Luni:piept+biceps
Marti:picioare+lombari
Miercuri:abdomen
Joi:spate+trapez
Vineri:antebrat+triceps+umeri

| FitMonkey a răspuns:

Luni piept biceps
marti picioare abdomen
joi spate triceps
vineri umeri trapez antebrat

| spidy a răspuns:

Uite cum am eu; luni -piept-biceps
marti-triceps-umeri-abdomen
miercuri, joi pauza
vineri-spate-trapez
sambata-picioare -abdomen

faza e ca tu bagi cam mult antebrat ca sa zic asa... odata pe sapt e de ajuns parerea mea! oricum antebratul intra si cand faci celalalte grupe .....si alimentatia-odihna conteaza cel mai mult! si bea 2-3 l pe zi!

| dan9393 a răspuns:

In primul rând alimentatia joaca un rol foarte important.trebuie sa mananci de 6 ori pe zi daca vrei sa pui muschi.Intre antrenamente trebuie sa te odihnesti foarte bine. La tine timpul e prea scurt.Si apropo uita de combinatile de genu biceps+triceps+piept azi, picioare, antrebat maine. daca vrei sa pui pe tine masa musculara trebuie sa te antrenezi altfel daca nu risti sa mergi degeaba la sala si după vreo 6 luni o sa-ti dai seama ca nu ai pus muschi deloc pe tine.iti pot recomanda o carte si mai multe sfaturi. funda

| anonim_4396 explică (pentru dan9393):

Nu am pomenit deloc " biceps triceps piept " intr o zi.
stiu ca alimentatie reprezinta 50 % in culturism, doar ca n am mai pomenit in intrebare deoarece nu aceasta a fost tema.
si da, chiar te rog sa mi recomanzi o carte big grin

| dan9393 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am dat doar un exemplu cu biceps...O sa-ti dai seama ce am vrut sa spun dupa ce o sa citești cartea.
Cartea se numește,, secretele masei musculare,,, de pe site-ul www.antrenorul meu personal.ro

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Alimentatia + odihna inseamna 90% in culturism.