| Eugeniusu a întrebat:

Merg la sala de 6 luni, am lucrat toate grupele de muschi in fiecare saptamana (am ajuns sa fac cu greutati acceptabile). Acum vreau sa ma axez pe brate, sa cresc in forta si masa timp de 4 luni (triceps, biceps, antebrat, fara umeri). Nu stiu daca e ok sa lucrez aceste grupe zi de zi si sa fac pauza doar duminica. As vrea sa-mi faceti un program bun, care v-a ajutat si pe voi.
De ce mi-a venit chestia cu bratele? Un amic care mergea la sala a facut chestia asta, s-a tinut de un program in care si-a lucrat toate grupele de muschi timp de 6 luni, apoi a inceput sa lucreze doar bratele 4 luni. Cand s-a intors la vechiul program, au inceput niste progrese incredibile (mai multe kg pe bara la piept, tractiuni cu greutati legate de el, etc). Asta m-a facut sa ma apuc de sala, a facut niste brate uriase (l-am vazut cum se dezvolta pe zi ce trece, si natural).

1 răspuns:
| Omi777 a răspuns:

Intr-adevar, niste brate puternice conteaza foarte mult si in celelalte grupe musculare. Un triceps puternic poate face minuni de exemplu la impins la piept. Parerea mea totusi e ca nu ar trebui sa lucrezi bratele toata saptamana. De ce? Pentru ca faci supraantrenament si in plus iti trebuie o alimentatie foarte bogata in proteine astfel incat bratele sa se refaca suficient. Gandeste te ca lucrezi bratele de 5 ori pe saptamana de exemplu. Celelalte grupe cand le mai lucrezi? O sa ramai in urma si nu e bine. Cel mult ti as recomanda sa le lucrezi de doua ori pe saptamana in felul urmator:
Biceps
- tractiuni cu palmele spre tine, 3 serii
-flexii cu ganterele nu conteaza cum le faci 4 serii a cate 20-24 de repetari
(10-12 pe o mana)
-flexii hammer / flexii cu bara Z 4 serii
Poti sa mai schimbi din program cu extensii din biceps la scripete 3serii
Triceps
-flotari la paralele, lucreaza si tricepsul si pieptul de jos. 4 serii ultima pana la epuizare
-impins cu haltera priza ingusta 4 serii a cate 8-12 repetari, depinde de greutatea pusa pe bara poti face 12 / 10 /8 /8
-skull crushers la bara EZ 4 serii 8-12 repetari.
Poti face si la helcometru cu bara V foarte bun exercitiu de definire, 15-20 de repetari 3 serii. Bafta la antrenament!