| MosCraciunEsteUnPervers a întrebat:

TPU! Am 16 ani, constitutie normala ( zic eu ), inaltimea 1.78 si greutatea 67 kg.De 4 luni tot ma "chinui" sa fac acasa muschi ( nu ma duc la sala din mai multe motive : timp, financiar, etc. etc.). Programul meu de antrenament arata cam asa:
Luni: 2 seturi a cate 15 repetari ( flotari clasice cu mainile aproape in forma de sageata )
1 set a cate 10 repetari ( flotari cu picioarele pe un scaun destul de inalt)
1 set a cate 10 repetari ( flotari spartanice >-- cu schimbarea pozitiei mainilor in salt ) >-- le fac mai greut pe acestea
*Daca ma simt putin mai in forma mai intra cateva flotari ( sa zic 10 ) intr-un picior sau 1-2 intr-o singura mana ( mai multe nu pot )
1 set a cate 40 repetari ( cu o gantera de 8 kg >-- f. putin zic eu ) pe dreapta si 1 set a cate 40 repetari pe stanga
1 set a cate 5 repetitii pentru triceps ( ajutat de doua scaune >-- banuiesc ca stiti la ce ma refer )
Marti : 2 seturi a cate 15 abdomene
1 set de 40 repetitii cu gantera pe fiecare mana
Miercuri: PAUZA
Joi: la fel ca Luni
Vineri : la fel ca marti
Sambata: la fel ca marti + in fata blocului niste tractiuni ( hai sa zicem 10 >-- mai greoi )
Duminica : PAUZA

Se vad deja niste rezultate( la maini mai ales ) ...nu prea spectaculoase dar exista si asta ma bucura. Dupa cum a-ti observat ma intereseaza cel mai mult umerii, tricepsii, bicepsii si oarecum abdomenul.Restul muschilor mai putin ( pentru. picioare mai utilizez bicicleta primavara si vara ).
Ce parere aveti despre acest antrenament? E bun? Merita sa-l mai practic? Cunoasteti altul mai eficient?
Tin sa mentionez ca ma hidratez destul de mult, nu-mi lipsesc proteinele din alimentatie sau alte chestii...Nu iau suplimente dec. vreau sa obtin muschi si putere in mod natural!
Deci..Astept pareri!( tin sa mentionez ca am inceput de jos de tot, de abia puteam executa o flotare corecta, acum e mai bine )

4 răspunsuri:
| NDC12 a răspuns:

Vrei sa " obtii muschi in mod natural ", si cu suplimente cum crezi ca e, nu tot natural e? Suplimentele sunt naturale.

Si de ce faci luni exercitile alea, si le faci tot alea si joi? Nu se fac aceleasi exercitii de doua ori pe saptamana, nu se lucreaza 2 grupe de muschi de 2 ori pe saptamana. Tu acasa nu ai cum sa lucrezi toate grupele de muschi.

| pirla a răspuns:

Daca se vad rezultate e foarte bine, iar daca o si faci in mod natural esti super.Multa lume isi injecteza prostii ca sa-si umfle muschii.Cea ce faci tu e perfect. Duci un mod de viata sanatos.

| Anonimus100 a răspuns:

Pai si ti-au crescut muschii? Daca se vad rezultatele, logic ca trebuie sa continui.winking

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonimus100):

Cum sa-i creasca muschii cu prostiile alea de exercitii?

si cu atat de multe repetari?

apucati-va de sah amandoi