| YokoLoko a întrebat:

Sall
Antrenamentul meu e astfel:
Lunitongueiept+abd.
Marti:Spate
Miercuri:Brate
Joitongueicioare
Vineri:Umeri+trapez
Sambata:piept...(nu fac in fiecare sambata piept..fiecare grupa pica de 2x pe sapt.)
Ce zice-ti e bun antr? dar am o problema bratele sunt mai deficitare la mine...ce sa fac sa le maresc? ce antrenament sa aplic? dati-mi un ex: de antrenament sa pice de 2x pe sapt. brate.Si ce exercitii sa fac ca nu prea fac febra musculara la triceps mai fac, dar la biceps foarte rar..Cum sa fac exercitiile cu greutate mai mare si mai putine repetari sau cu o greutate mai mica/medie si repetari mai multe (dati-mi exemplu). Ajutati-ma va rog frumos.

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Nu ai cum sa fii mai deficitar. ori esti deficitar ori nu esti. cati ani de sala ai tu sa iti dai seama ca ai o grupa deficitara? eu dupa 3 ani continuu mi-am dat seama ca pieptul nu creste, tu dupa cat timp ai ajuns la concluzia aia?
eu in locul tau as pune picioarele miercuri, umerii joi si bratele vineri. sau schimbi bratele de vineri cu spatele de marti (le inversezi intre ele). trapezul este muschi al spatelui, lucreaza-l la spate alaturi de lombari. la umeri ai destule de lucrat (impins, fluturari pentru anterior, posterior si median). sa lovesti umarul in toate pozitiile iti trebuie multe tipuri de exercitii. spatele daca bagi 2 tipuri tractiuni si 2 tipuri ramat + lombari + trapez e de ajuns. suporta antrenamentul. dar umerii suporta toate grupele (orice faci, lucrezi muschii umarului. si la piept si la brate si la spate, pana si la geno la picioare iti lucreaza umerii). daca ai 1 grupa deficitara (bratele) pune ziua asta luni (sa fii relaxat si revigorat cand o faci) si mai poti adauga pentru triceps 1-2 aparate (maxim 6 serii) la ziua cu spatele si la fel pentru biceps in ziua cu pieptul. la biceps daca vrei febra fa cu greutatea cu care poti maxim 6 repetari si roaga pe cineva ca la ultima repetare care o poti face tu sa iti mai ridice bara si tu sa faci doar miscarea negativa (sa rezisti gravitatiei. lasa bara in 5 secunde). si sa ti-o ridice pana simti tu ca pica singura bara (nu mai rezisti sa faci miscarea negativa nici macar 1 secunda). acolo este epuizarea bicepsului. cand cedeaza de tot. cand nici macar la negativ nu mai poate sustine greutatea. exercitiu preferabil la banca scott (stai cu spatele drept si nu risti accidentari). fa tu saptamanal de 2 ori la biceps 4 serii a cate 6 repetari singur si cat poti duce negativele si mai zi-mi tu daca esti deficitar la biceps happy

| YokoLoko explică (pentru JohnnyBi):

Mersi manwinking am sa incerc asa sa vad:d

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Te-ai gandit si la varianta ca bratele tale sunt supraantrenate si de-aia NU CRESC?

| YokoLoko explică (pentru Cosmin86):

Pai cum sa fie daca fac 1 data pe sapt. si mai pica din cand in cand sambata ca celelalte grupe... poate din cauza ca le fac dupa spate...

| Cosmin86 a răspuns (pentru YokoLoko):

Eu stiu pe cineva care facea 12-13 serii la biceps o data pe saptamana si l-a supraantrenat happy

deci se poate si doar cu 1 antr pe sapt, depinde ce volum ai, ce alimentatie, etc.

programul e bun, conteaza acum antrenamentele efective ale grupelor

| YokoLoko explică (pentru Cosmin86):

Ahahappy

| barcelona96 a răspuns:

Salut! nu e bine sa lucrezi brate imediat dupa ce ai facut spate. deoarece la spate soliciti mult bicepsul si are nevoie de minim 2 zile de pauza de asta nu faci febra la biceps... incearca asa.
Luni: PIEPT+spate + abdomen
Marti: PICIOARE + umeri +trapez +abdomen
Vineri: brate + abdomen BAFTA!

| YokoLoko explică (pentru barcelona96):

Aha si sa fac pauza miercuri, joi si sambata? sau ce fac in zilele astea?

| barcelona96 a răspuns (pentru YokoLoko):

Am gresit zilele... in loc de marti. e miercuri..deci miercuri faci picioare si umeri + trapez. faci pauza marti joi sambata si duminica. bafta