| NameBIKE a întrebat:

Salut, am 13 ani 1.61 si sunt baiat. Am 65kg si as vrea sa slabesc 5kg ca sa am 60 si nu stiu cum. Am incercat sa merg in fiecare zi cu bicicleta pe afara si sa nu mananc dulciuri, dar degeaba, timp de doua saptamani am slabit doar 500g iar dupa nimic. Ce ati zice sa fac ca sa slabesc? Eu de obicei ma trezesc la 14-15 si ma culc la 04-05-06, asa ca mananc mai mult seara decat ziua, mananc cand ma trezesc, dupa la 22 si cateodata la 2-3-4. Credeti ca ar fi o problema?

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Da. Trebuie sa te culci pana in ora 12. De preferat ora 11. Dormi 8-9 ore, iei micul dejun, o gustare ( gustare insemanand fructe ) la 2 ore, peste 2 ori iei masa de pranz. Peste inca 2 ore o gustare, si apoi iar la 2 ore cina. Asa trebuie sa manance un om normal. Nu ne-ai spus ce mananci la masa, dar presupun ca sunt prostii adica mancare prajita, carne cu cartofi, orez cu carne, paste cu carne, etc. Trebuie sa separi carbohidratii si sa adaugi legume pe langa ele. Cel mai mult te-ar ajuta un nutritionist. E foarte eficient.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 13 ani, culcare trebuei sa fie la 10 seara si trezirea la 7 dimineata. Plimbarea cu bicicelat nu ajuta la slabit, dar alergatul cu bicicelta, cel putin 10km pe zi, ajuta!
Sportul facut zilnic, cate 1 ora, unde transpiri de este tricoul ud, iarasi ajuta.
Dulciurile, painea si sucurile sunt eliminate in totalitate si vei vedea cum veii da cele 5kg int-o singura luna.

| NameBIKE explică (pentru Violleta2022):

Va multumesc amandurora! Din pacate nu prea pot sa va dau funda la amandoua, scuze big grin

| Violleta2022 a răspuns (pentru NameBIKE):

Din pacate, raspunsul celui premiat nu este corect sub nici o forma.
Culcare trebuie sa fie la 10 seara, cel mai tarziu, pentru ca anumiti hormoni vitali creierului se produc numai intre 10 seara si 2 noaptea.
Daca te culci la 12 noaptea, deja ai pierdut jumatate din cantitatea de hormoni necesari bunei functionari a creierului, care pe termen lung, iti poate aduce probleme de depresie, anxietate, stari anxioase samd.
Inca ceva, un om normal nu manaca la 2 ore, ci la 5-6 ore distanta, asta insemnanad 3 mese pe zi.
Daca vrei sa slabesti, carbohidratii (painea, pastele fainoase, foitajul, placintele, cerealele) si ducliurile, NU au ce cauta in hrana ta zilnica, deloc!

Asadar userul premiat ti-a dat numai informatie eronata, care iti distruge sanatatea si iti saboteaza cura de slabire.