| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani 1, 63 inaltime 46 kg si as vrea sa ma apuc de sala, cunost prieteni care se duc si le merge bine. As prefera sa primesc raspuns de la cei care stiu bine pentru ca am auzit ca pot sa raman asa... dau

7 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Nu te lua dupa cosmin ca bate campii. Ce se aplica unui corp nu este obligatoriu sa se aplice si altuia. Presiunea pe vertebre o sa te faca sa ramai scund sau sa decelereze cresterea in inaltime, dar depinde si de geneticul tau. Eu de cand fac sala cu greutati pe coloana m-am inaltat 5 cm, si am 22 de ani, dar am 174 cm inaltime. Daca faci sala si feresti coloana de presiune nu o sa patesti nimic. Evita genoflexiunile cu bara si indreptarile. Dar sala se face dupa ce iesi din pubertate s corpul tau ajunge la o dezvoltare hormonala ceva mai completa. ADica dupa 16 ani. Lasa tu muschii inca 2 ani si bucura-te ca esti copil

| Cosmin86 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Da, sa stii ca la 46 de kg "sigur" are forta sa ridice greutati a.i. presiunea pe vertebre sa fie suficient de mare incat chiar sa afecteze.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

Da. Ca greutatea aia e raportata la cat poate ridica el. Putin pentru tine poate fi destul pentru el. Nu conteaza cate kg ai.

| pwp a răspuns:

Am pus aceeasi intrebare...iar utilizatorii TPU mi-au spus ca nu-mi afecteaza cresterea happy

| Cosmin86 a răspuns:

Hai sa vedem ce zic profesionistii :
http://hunkbody.ro/qa-trasul-de-fiare-imi-afecteaza-cresterea-in-inaltime/

Citez :
"Asa ca raspunsul e NU, antrenamentul cu greutati ("trasul de fiare"), nu iti afecteaza cresterea in inaltime. Nu exista studii stiintifice care sa arate acest lucru."

Exemplu concret : EU, la 16 ani am facut toate exercitiile posibile, chiar si genuflexiuni cu haltera pe umeri, si am crescut :)

Multe mituri si povesti in sportul asta :)

| AlbertSeby a răspuns:

Da e adevarat ai putea remane asa deci incepe cu greutati mici nu mari, nu incerca sa ridici mai mult de 30-40kg

| CamaraduArgatu a răspuns:

Vai de voi laughing multi au dreptate numai raspunsuri pentru a face vorba, NU EXISTA NICI UN RISC! prafilor cum sa ramai mic de la greutati LoL rolling on the floor