| Emanuelmessi a întrebat:

Salut, am 14 ani și am început de doua zile sala, am febra musculara ce pot face?

Răspuns Câştigător
| JokkeRO a răspuns:

In prima faza, n ai ce face! Totuși înainte să te apuci de așa ceva, trebuie sa te documentezi, nu mergi de capul tau și faci ce te taie capul, pentru că nu vei avea niciun rezultat, poate doar ăla de durere! Când mergi pentru prima oară la sala, trebuie sa incepi ușor, cel mai indicat ar fi sa incepi cu greutăți mici, foarte mici, cu repetiții foarte scurte, lucrând în prima săptămână absolut tot corpul, in fiecare zi, nu mai mult de o ora, astfel îl înveți cu un pic de efort, încet dar sigur, mușchiul care n a făcut efort, supus unui stres intens va cauza durere, mușchiul are nevoie de repaus și de o alimentație sănătoasă și plină de proteine, vitamine și chiar și carbohidrați, care ajuta la refacerea lui! Mușchii se "distrug" și "repara" dupa fiecare sesiune de antrenament, sau efort, asta ii face să crească și sau să scadă în volum. Important este sa i obișnuiești cu efortul astfel încât să nu i vatamezi, că mai apoi sa nu poți face efort sau să resimți disconfortul de care ne spui prin postarea ta. Îți recomand să faci o pauza de câteva zile în care sa te alimentezi cat de bine poți, fiind perioada de încărcare! Incepe iar antrenamentul după ce durerea a dispărut total și lucrează o săptămână toți mușchii, repet, nu mai mult de 5, 10 minute fiecare parte a corpului, sau te vei întoarce iar la dureri, mănâncă bine, oua, lapte, carne, proteine in general și sau dacă ești slăbuț și vrei să crești, ceva carbohidrați, paste, orez, pâine. Multi îți vor spune că carbohidrații nu sunt buni, că se transforma în grăsime. Ceea ce este adevărat, dar asta doar in cazul in care nu faci efort, daca consumi și totuși faci efort, ei vor repara mușchiul mult mai rapid după fiecare antrenant. Nu ți recomand sa iei niciun fel de prafuri de pe piata, ești tânăr și corpul tau v a asimila din mâncarea pe care o consumi, îți poți face shake uri acasă pe un blender, cu ce dorești, fructe, lapte, ciocolata neagra, alune, semințe, pe care sa le consumi cat mai repede după ce le ai dat prin blender. Asta cu o jumătate de oră înainte de sesiunea de antrenament. Sfaturile astea sunt doar pentru cazul in care chiar vrei sa mergi la sala, totuși așa cum spunea cineva mai sus, acest gen de sport îți va încetini creșterea, sau chiar o v a stopa in anumite privințe. Dacă ești destul de înalt, sa ai peste 1.75, poți să te apuci, deși nu este chiar foarte bine. Ți as recomanda sa mergi la sala după 16, 17 ani, când corpul și oasele au avut evoluția lor de creștere naturala. Daca totuși vrei un sport să crești înalt, sănătos, sa lucrezi mușchii și să te pregătești pentru sala pe mai târziu, îți recomand înotul. O creștere musculara și o definire naturala, care mai apoi poate fi îmbunătățită prin sala. Nu uita un lucru, "sala" te face sa arăți bine atât timp cât o vizitezi, când te oprești ai 3 variante: 1 sa pierzi masa musculara; 2 sa te îngrași peste măsură; 3 și cea mai grea, sa ramai așa cum erai când te ai oprit, dar asta depinde foarte mult de cat de înzestrat ești în mod natural. Acestea fiind spuse, îți urez succes in orice ai alege sa faci. Sportul înseamnă sănătate, daca știi ce vrei cu adevărat de la tine. Toate cele bune.

| Emanuelmessi explică (pentru JokkeRO):

Înălțimea mea este de 1, 70

| JokkeRO a răspuns (pentru Emanuelmessi):

Încă nu ești suficient de înalt, cel puțin așa cred eu, repet in opinia mea! Statura unui bărbat ar trebui sa fie între 1.80 și 1.90 pentru a arata cat se poate de bine. Creșterea înălțimii nu poate fi stimulată pe toată perioada vieții, pe când mușchii da, desigur, cu diverse șiretlicuri care nu sunt de durata dar o poți face. Nu sunt aici să te opresc in a face ceea ce dorești tu, sunt aici să ți dau un sfat prietenesc. Bănuiesc că mergi la sala pentru că te simți complexat, prieteni sau colegi care au mai multă masa musculara...nu uita, unii dintre ei au fost înzestrați natural, alții au lucrat, ideea nu e sa faci concurs cu ei, ci să fii tu sănătos și să ai o dezvoltare naturala care nu depinde de anumite sacrificii. Majoritatea pe care ii vezi mari si plini de mușchi, foarte definiți și arătoși, își petrec o foarte mare din timp doar la sala, luând tot felul de chimicale, steroizi, creatina și folosindu le pentru a și mari masa musculara, și NU! Nu fac asta pentru sănătate, e doar pentru a afișa un corp cat mai plin de mușchi, care odată cu stoparea antrenamentelor vor scădea în volum fara doar și poate, lăsând o piele lăsată și plina de vergeturi, lucru pe care nu ți l recomand și nu cred că ți va placea. Urmărește câteva video-uri alte sportivilor care s au lăsat, vei înțelege imediat despre ce vorbesc. Incaodata îți recomand ca un prieten: un sport natural, care nu ți afectează creșterea naturala, care nu ți vatameaza oasele încă nedezvoltate la
capacitatea lor maxima, este cu mult mai benefic pentru tine și mai târziu te poți apuca de sala, daca asta o sa fie încă ceea ce dorești. Toate cele bune!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sala nu este recomandata copiilor mici, deoarece le inhiba hormonii de crestere.
Sala este recomandata adultilor de peste 20 de ani care au incheiata cresterea.
La 14 ani este recomandat un sport care stimuleaza hormoniid de crestere ai copilului, precum: volei, handbal, inot, baschet, atletism.

| Celcestietot a răspuns:

Nu mai lucrezi grupele respective.

| UserRo10 a răspuns:

Este absolut normal. Dupa antrenament trebuia sa iei o aspirina. Lucreaza alta grupa sau fa o pauza de 2 zile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucrezi alta grupa de muschi pana isi revin cei cu febra musculara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia o aspirina.