| BebeStrumff a întrebat:

Salut, am 15 ani 70 kg 1, 81 cm inaltime.
Am inceput de curand sa merg la sala, sunt destul de slabut si as dori sa iau ceva sa cresc in masa musculara.
Ce imi recomandati?

12 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pai in primul rand sa ai mai mult de 3 mese pe zi, asta e cel mai important lucru, sa-ti asiguri 2 grame de proteina / kilogram-corp, FARA acest lucru nu pui masa musculara nici cu cel mai tare antrenament si cele mai bune suplimente.

Suplimente, in cazul tau un concentrat proteic, ceva de genul :
http://www.megaproteine.ro/Proteine/Dymatize-Elite-Whey-Protein-2-200g/

Are glutamina ( pentru refacere ), enzime digestive ( pentru o digestie buna ) si proteina din zer, iei o portie imediat dupa antrenament.

Si vezi sa ai un antrenament corect, 90 % din cei care se duc la sala se antreneaza incorect.

| CaffeBoy a răspuns:

Incepe cu creatina.
Cauta pe net sa te lamuresti care sunt efectele ei.

| CyberEye a răspuns:

Suplimente si proteine pentru cresterea masei musculare...sunt mai multe feluri batoane, milkshake-uri... insa sunt destul de scumpe.
Dar uite un site de unde iti poti comanda:http://www.megaproteine.ro/......musculara/ sunt si altele
Funda? :D

| Cosmin86 a răspuns (pentru CyberEye):

Categoria "proteine masa musculara" sunt pentru cei foarte slabi, gen piele si os, la ce greutate are el nu ar trebui sa se atinga de asa ceva, ci de un concentrat proteic.

Toti se duc imediat la "proteine masa musculara" si uita ca si restul categoriilor sunt TOT pentru masa musculara ( bine, in afara de alea pentru slabit ) laughing

| BebeStrumff explică:

Nu prea conteaza pretul, sau macar ce sa mananc dimineata / pranz / seara.

| BebeStrumff explică:

Mai astept raspunsuri

| Piciux a răspuns:

Nimic.Nu e bine ca sa iei suplimente imediat dupa ce te-ai apucat de sala.Alimentatia ta ar trebui sa contina multi carbohidrati

| Cosmin86 a răspuns (pentru Piciux):

Vrei sa spui multe proteine, nu multi carbohidrati

| Piciux a răspuns (pentru Cosmin86):

Uita-te la cei mai puternici oameni sa vezi ca toti sunt plinutiwinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru Piciux):

Asta din cauza ca halterofilii nu fac definire, ca nu ii ajuta cu nimic. Dar forta o au de la proteine, in niciun caz de la carbohidrati.

Uita-te la culturisti, spre exemplu la jay cutler, sa vezi ca nu are grasime aproape deloc si lucreaza cu greutati uriase.

Proteinele sunt pentru masa musculara, carbohidratii sunt pentru energie, that's it happy

| Piciux a răspuns (pentru Cosmin86):

Sunt si culturisti si ridica cu mult peste jay cutler si ceilalti culturisti care fac show

| Cosmin86 a răspuns (pentru Piciux):

Jay cutler e culturist mah, a fost de 4 ori cel mai bun din lume ( Mr Olympia ) pana anul trecut, cand a iesit pe locul 2. Si cine ridica mai mult, Coleman? Amandoi ridica aprox. la fel.