| victor567 a întrebat:

Am 16 ani, 1, 80m si 70 kg, m-am apucat de sala de o saptamana si nu vreau sa folosesc proteine artificiale, antrenorul mi-a spus ca trebuie sa iau din alimente, mai exact 140g proteina.
Doresc si eu un program, de exemplu dimineata sa mananc lapte cu cereale, la pranz sa mananc piept de pui, si seara oua fierte.
Vreau un program ca acesta cu cel putin 4 mese pe zi si o anumita cantitate de alimente.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu exista proteine artificiale nu traim in filme sf, exista proteine atat, iar proteinele nu sunt baza masei musculara si genetica, sportul intens

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Well, programul ti l faci in functie de ce ai tu nevoie. La 1.80 si 70 kg esti foarte bine poate chiar prea slab. Baga multi carbohidrati si nu lua proteine mai mult strica decat fac bine. Mananca natural si regulat. Daca vrei sa pui masa musculara iti recomand sa te uiti la Angel Fitness pe youtube. Bafta

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios? Proteinele strica? Recomanzi carohidrati?

Apuca-te de sah.

| CristiMC a răspuns (pentru anonim_4396):

Proteinele nu are cum sa stice un tesut muscular, chiar il ajta sa creasca... Daca Angel Fitness a zis asa ceva nu il mai urmari ca iti pierzi timpul...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

*** that normal ca nu strica. Omule ai proteine si in alimentatie. Diferenta nu e mare. Nu mi place mie ideea de a lua proteine prin alte metode. S-au facut studii. Oameni care au luat proteine din diverse substante si oameni care doar au dus o alimentatie sanatoasa. Ghiceste ce. A avut acelasi rezultat. Deci de ce ai lua ceva ce nu te ajuta?

| Dem0N a răspuns (pentru CristiMC):

Normal ca nu a spus. A fost parerea mea proprie. Nu zic ca iti strica tesutul muscular dar le poti procura si prin alte cai. Nu neaparat din shake-uri proteice sau alte tampenii. Oricum nu proteinele iti pun muschii pe tine ci tu o faci.

| CristiMC a răspuns (pentru Dem0N):

Tu pui muschi pe tine consumand proteine. Daca vrei strat adipos consuma carbohidrati si glucide. Oricine consuma proteine din alimente zilnic, fara nu poti trai.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Normal ca au avut acelasi rezultat, ca suplimentele sunt TOT DIN MANCARE extrase, sunt practic mancare concentrata. Scrie mare pe ele.

+ scrie pe ele ca NU inlocuiesc alimentatia ( cum fac copiii mici care se apuca de sala )

2. Tu ai spus ca strica laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai sa-ti dau un exemplu: Au aparut niste pastile noi pe piata care nu fac decat sa ti creasca imunitatea. Tu neavand probleme cu imunitatea le-ai lua? Exact aceeasi chestie e si aici. Nu e ok sa iei ceva doar de dragul de a lua. Daca poti obtine rezultate doar din alimentatie corecta si sport, de ce ai vrea sa iei si prafuri sau alte tampenii? Nu fac absolut nimic bun. Deci contrar, fac ceva rau. La asta m-am referit. roger sir? La punctul 1. doar ai copiat ceea ce am scris eu de parca voiai sa mi explici mie. Nu mi aduce argumente inutile. Stiu prea bine ce am zis