| narodul a întrebat:

Salut am 16ani 1.90 80+kg si nu stiu ce sa fac vreau sa ma apuc de un sport box ceva.Am facut k1 si era bun apoi am vrut sa fac meciuri si parinti nu mai mau lasat au zis ca deja e prea mult..si acum cand vad un video cu mma sau altceva mi se incordeaza mana naiba si as incerca sai conving sa ma lase iar dar parca fara sa le pasa si lor ce fac ma lasa chefu mai ales ca iei nu le place genu.le e frica sa nu ma lovesc si ca cemi trebuie mie bataie ..sa invat..etc si ma demotiveaza cand ii aud ca zic asta.Am NEVOIE DE NISTE IDEI PARERI. MERSI

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma treaba nu e chiar asa de nasoala. Trebuie doar sa le explici ca esti mare ( fizic vorbind ) si sporturile de genul asta sunt perfecte pentru tine.Zi-le ca e un sport, ca inveti sa te aperi, ca e sanatos plus satisfactia cand esti campion. NU ca e o bataie. Iar un corp frumos ridica toate privirile. Pana se obisnuiesc cu ideea, antreneaza-te in casa.

Nu incerca sa-i santajezi ca o sa iasa o treaba de rahat.
Iar daca vor continua sa isi sustina ideile clasice de parinte iubitor si naiv (scoala multa fara sport si distractie)... Poti doar sa astepti 2 ani sa castigi banii tai si sa te duci pe furis la antrenamente, habar n am.

Multa bafta iti doresc

| narodul explică (pentru anonim_4396):

Da mersi ai raspuns frumos

3 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Da, ce pot sa-ti zic... ai ghinion cu niste parinti excesiv de grijului.

Daca nu exista nici o modalitate de a ii convinge sa te lase, eu iti sugerez sa te orientezi spre un stil de arte-martiale. Judo, ju-jitsu, karate, taekwondo si aici exista concursuri dar nu exista contact la fata asa puternic ca in kickboxing sau box sau mma.

Ai mai putea sa incerci Aikido, Aikijutsu, Wing-Chun Kung-fu, Jeet Kune Do... aici nu ai concursuri dar sunt niste stiluri foarte interesante, practice si echilibrate. Iar in cativa ani de antrenament crede-ma ca nu iti vei mai dori atat de mult concursuri.

Artele martiale nu sunt despre care il bate pe care, sunt despre auto-control si continua perfectionare.

Bafta!

| narodul explică (pentru Nickname1890):

Mersi mult 2 raspunsuri bomba am primit:X