| anonim_4396 a întrebat:

am 17 ani, 1.83m si vreau sa imi dezvolt masa musculara. puteti sa imi recomandati si mie un program de antrenament care sa se lege mai mult de gambe si antebrate.multumesc!

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Cum lucrezi acum gambele si antebratele?

| Marius925990 a răspuns (pentru Cosmin86):

Gambele ridicari pe varfuri cu 20 kg greutati suplimentare 20-30 ridicari 5 serii
antebratele ridicari 3 kg din incheietura sus si jos happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Marius925990):

Nu e suficient. La gambe ai nevoie de 3-4 exercitii si la antebrate la fel, tu faci un singur exercitiu.

La gambe :

- ridicari pe varfuri din picioare, cu haltera pe umeri ( fa la un aparat smith )
- exercitiul pe care il faci tu
- impins din varfuri la presa vertiacla ( sau la cea la 90 de grade )

5 serii fiecare, 15 serii total.

antebrat :

- flexii cu gantera din incheietura, bratul imobil pe banca
- flexii din incheieturi cu bara dreapta ( se lucreaza diferit )
- flexii din incheieturi cu bara dreapta, priza INVERSA ( antebratul are 2 parti, trebuiesc lucrate ambele, si parte de deasupra mainii )

Cam 3-4 serii fiecare.

Toate exercitiile pentru antebrat sa ai bratele fixe, sa misti doar din incheietura.

Ah, si consuma mai multe proteine, dar probail stiai deja asta daca vrei muschi.

| Marius925990 a răspuns (pentru Cosmin86):

Am o nelamurire la gambe ridicari pe varfuri la aparat SMITH?(sunt incepator si nu stiu) dar si impins din varfuri la presa verticala. explica-mi te rog acesti 2 termeni

| Cosmin86 a răspuns (pentru Marius925990):

Asta e aparatul smith :
http://blog.vitaclub.ro/......Start.jpeg

Si te ridici pe varfuri. Dar pui si tu o greutate astfel incat dupa 15 repetari sa te arda gambele, sa simti ca lucrezi.

Si presa verticala :
http://blog.vitaclub.ro/......linata.jpg

Lasi siguranta pusa ( in caz ca-ti aluneca piciorul ) si impingi doar din varfuri, genunchii drepti sau foarte putin indoiti.

Poti cauta pe youtube sau sa-l intrebi pe instructorul de la sala, sa-ti arate cum le faci corect.

P.S. : vezi poate mai ai si alte aparate speciale pentru gambe

Răspuns utilizator avertizat