| JustDeidara a întrebat:

Salut, am 17 ani si vreau sa ma reapuc de sala. m-am lasat acum 1 an jumate. Si as vrea sa iau proteine, imi puteti spune daca sunt bune sau nu? As vrea sa aveti niste cunostinte despre proteine nu sa spuneti "da sunt bune cumpara" sau "nu, nu sunt bune, nu cumpara". Eu unul n-am cunostinte despre proteine.

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, nuci, migdale.

Iti calculezi cate grame de proteine consumi zilnic?

Stii ca trebuie sa ai 2 grame / kg-corp zilnic? Abia apoi te gandesti la suplimente si altele.

| SiLaS a răspuns:

Daca vrei sa practici culturism ai nevoie de suplimente si de o alimentatie foarte bine pusa la punct pentru ca degeaba iei proteine daca nu ai o alimentatie buna. Daca vrei sa fii definit si sa ai un corp atletic nu ai nevoie de suplimente, totul este din alimentatie.Acuma depinde de tine ce vrei sa faci cu viata ta.